%1’in anlam veremediği talep ne biliyor musunuz, bizleriz. Birbirlerinin isteklerini ve şikayetlerini tuhaf ve farklı bulan, bireyler ve köyler, şehirler ve topluluklardan oluşan bizler. Dünyaya dönüşen bizler.

Anketler, sokaktaki herkesin bunun halihazırda ayırdında olduğunu ortaya koyuyor: New Yorkluların büyük bölümü, her dört kişiden üçü işgali ve taleplerimizi içten içe destekliyor. 15 Ekim uluslararası eylem gününün merkez üssü, baskısını göstermekte ısrarlı polislerce çevrilmiş Times Meydanı’ydı. Fakat bizim kentimiz pek çok merkezden yalnızca biriydi. Tüm dünya işin içindeydi.

Güneyde binler Buenos Aires ve Santiago’nun meydanlarına aktılar. Brezilya, Peru ve Kolombiya’da, Meksika’nın yirmiden fazla şehrinde ve bütün Latin Amerika’da insanlar sokağa çıktı. Gürültülüydü ama daha çok bir şarkı gibi çınlıyordu.

Doğuda, işgali destekleyen göstericiler Hong Kong, Seul, Manila, Jakarta, Auckland ve Melbourne’deydi. Günler önceden Zhengzhou’da dayanışma gösterileri yapıldı. Çin, Büyük Wall Street Gösterilerini destekliyordu. Bir düşünün, Çin bizim insan haklarımızı için sokaklardaydı!

Afrika’da ise protestocuların adresi Nairobi ve Johannesburg’tu. Kahire’deki Tahrir Meydanı kahramanları Mübarek görevden ayrılsa da yönetimde kalmaya devam eden askeri rejimle mücadele etmek için geri döndü.

Aynı bankalarca idare edilen Almanya ve Yunanistan, İspanya ve Avrupa’nın diğer kayıp nesilleri geleceklerini bu solmuş imparatorluğun tozlarından inşa etmek için ayaklandı. Taleplerden sıyrılışımız, birbirimizi açıkça anlamamızı sağladı. Dünyanın her yanında, Sanki ilk kezmişçesine…

Ve bizim arka bahçelerimizde, Augusta ve Jackson’da, Springfield ve Sioux Falls’da, Vegas ve Santa Rosa’da, Green Bay’de binlerce Amerikalı, yeni yeni emekleyen devrimi kutladılar. İtibarlı işler, ailelere uygun evler, eğitim, sağlık, emekli maaşları, soluduğumuz hava. Demokrasi talebiyle huzura çıkanlar, kralın tacı dışında neyin peşinde olabilirler ki? Bu düzenin değişeceği herkesin aklında. Amerika kendisini, dünyadaki yerini ve kim olmak istediğini yeniden değerlendiriyor.

Bu bir gösteri değil. Bir katılım. Yaratım. Bu birlikte kendimiz olduğumuz bir hareket. Özgürlük Meydanı’nda, New York’ta, ABD’de. Yeni bir dünyada.

JED BRANDT, MICHAEL LEVITIN

Çeviri: Dora Göksal

Çeviri Editörü: Doğu Eroğlu

Yazının aslı: http://occupiedmedia.us/2011/10/a-new-world/

Türkçe çevirisi: http://occupiedmedia.us/tr/2011/10/yeni-bir-dunya/

Leave a comment