Radikal İslamcılar Türkiye’de tedavi ediliyor ama inşa çalışmaları için gittiği Kobani’de yaralanan gönüllü delil olmadan YPG üyesi diye tutuklandı, tedavisi yapılmadığı için gözünü kaybetti

Doğu Eroğlu (27 Haziran 2015, Birgün Gazetesi)

Yeniden inşa çalışmaları için gönüllü olarak gittiği Kobani’den yaralı olarak getirildiği Urfa’da “YPG terör örgütü üyesi” olduğu gerekçesiyle, tedavi gördüğü hastanede tutuklanan 24 yaşındaki Erkin Selanik, Urfa’da hâkim karşısına çıktığı ilk duruşmada tahliye edildi. Fakat tutuklu olduğu sürede “hastanelerde mâhkum koğuşu olmadığı” gerekçesiyle tedavisine devam etmesi engellenen Selanik gözünü kaybetti.

Tedavi bitmeden tutuklandı

Yeniden inşa çalışmalarında görev almak üzere bulduğu Kobani’de bir patlamada başına isabet eden şarapnel parçasıyla yaralanan Selanik, 14 Şubat 2015’te Urfa’daki Balıklıgöl Devlet Hastanesine getirildi ve yoğun bakıma alındı. Selanik hastanedeki ifadesinde, “Ocak ayında Kobani’ye gittim. İnşaatta çalıştım. Bu sırada kafama ateşli silah geldi” ifadesini verdi. Hastanedeki tedavisi süren Selanik, YPG üyesi olduğu gerekçesiyle 17 Mart 2015’te Şanlıurfa 2. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

İddianameye ‘ince’ ayar

Selanik’in tutuklanmasında etkili olansa, hakkındaki bir yargılama oldu. İddianamede, Selanik hakkında, “Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi 2014/123 nolu karar uyarınca ‘Silahlı Terör Örgütü Propagandası Yapmak’ suçu” kaydı olduğu belirtildi. Ancak iddianameye “karar” ibaresiyle geçenin aslında Denizli’deki kitlesel bir eylemden ötürü açılmış ve devam etmekte olan bir dava olduğu, ilgili davada hüküm oluşturulmadığı, yani Selanik’in ceza almamış olduğu anlaşıldı. Selanik’in avukatları, olmayan bir suçun varmış gibi iddianameye konarak aleyhte vicdani kanı oluşturulduğunu ve tutuklama gerekçesi yaratıldığını aktardı.

‘Kimliğini gizledi’ algısı

Bilinci kapalı halde hastaneye getirildiği için kimliği belirlenemeyen Selanik’in, kimliğini sakladığına ilişkin yaratılan algı da tutuklamada ve iddianamede etkili oldu. Kobani’den bilinci kapalı olarak ambulansa bindirilirken edinilen Suriye uyruklu olduğu ve isminin Kemal Ali olduğu bilgisi, Selanik’in örgüt üyesi olduğu ve kimliğini gizlediği şeklinde yorumlandı. Bilincine kavuşan Selanik’in hastanedeki ilk ifadesinde kimliğini saklamaması da durumu değiştirmedi.

Örgüte delil yok

Selanik’in, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozarak bağımsız bir devlet kurma amacı ile kurulan örgüte üye olduğu, YPG örgütü kontrolü altında, DAİŞ (IŞİD) örgütüne karşı ideolojik ve askeri olarak tepkide bulunduğu, Suriye’de bulunduğu süre zarfında örgüt içerisinde faaliyette bulunduğu” belirtildi ama bu faaliyetlere ilişkin bir delil ortaya konmadı. Savcı, Selanik’in tahliye edildiği ilk duruşmada da sanığın silahlı terör örgütüne üyelik gerekçesiyle cezalandırılması yönünde mütalaa verdi.

Cezaevi eziyetiyle gözünü yitirdi

Avukat Serdil İzol’un verdiği bilgiye göre, tutuklanmasının ardından tedaviden men edilen Erkin Selanik sağ gözünden oldu. Yaralandıktan sonra getirildiği Balıklıgöl Devlet Hastanesinde, teknik yetersizliklerden ötürü göz ameliyatı gerçekleştirilemeyen Selanik, tutuklanmasının ardından da ameliyat edilmedi. Urfa’da cezaevinde tutulurken Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesine gönderilen ancak burada “mâhkum koğuşu olmadığı” gerekçesiyle ameliyat edilemeyen Selanik, Osmaniye’deki cezaevine sevkedildikten sonra da ameliyat olamadı. Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesindeki mahkum koğuşununsa “tadilatta olduğu” söylenerek ameliyat yine gerçekleştirilmedi. Hastane Ekim ayına ameliyat tarihi verdi; aile araya girip bu tarihi Haziran’a çektiyse de cezaevi yönetimi bu girişimi kabul etmedi. Selanik bu sürede çoktan sağ gözünü kaybetti. Tahliye olan Selanik, diğer gözünde de görme kaybı olmaması için en kısa sürede ameliyata alınacak.

Mücahitlere tedavi serbest

YPG saflarında savaştığına ilişkin herhangi bir kanıt bulunmayan Selanik’in tutuklanması gözünü yitirmesine yol açarken, Türkiye’nin Suriye’de çarpışan radikal İslamcı örgütlere verdiği destek Selanik’in durumunu daha da tartışmalı kılıyor. İçişleri eski Bakanı Muammer Güler imzasıyla, Bakanlıktan Hatay Valiliğine gönderilen 15 Mart 2013 tarihli gizli ibareli bir genelgede El Nusra hakkında, “İslamcı gruplara lojistik desteğin aktarılması, eğitimleri ve yaralıların tedavisi ve mücahitlerin geçişleri ağırlıklı olarak buradan [Hatay] yapılacaktır” deniyordu.

BirGün Gazetesinde 21 Eylül 2014 tarihli bir haberde de, El Nusra’nın ortaklarından Tevhit Tugaylarının mücahitleri yeniden cepheye göndermek üzere tedavi eden Antep’teki bir sağlık tesisi gündeme gelmiş, sorumlular hakkında soruşturma açılmamıştı. Öte yandan IŞİD mücahitlerinin Türkiye’deki tedavi edildiğine dair pek çok iddia da güncelliğini koruyor. Ayrıca, El Nusra Cephesi Türkiye tarafından resmi olarak terör örgütü olarak kabul ediliyor ancak Selanik’in ceza istemine konu olan YPG ise terör listesinde bulunmuyor.

Gaziantep’te mücahit hastanesi haberi için tıklayın