Dörde bölünen davanın ikinci ayağında Korkmaz Ailesi Hatay’da ifade verdi

Doğu Eroğlu (14 Ocak 2014 BirGün Gazetesi)

Eskişehir’de 2 Haziran gecesi sivil giyimli polis memurları tarafından darp edildikten sonra yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’la ilgili dörde bölünen davanın ikinci kısmı Antakya’da gerçekleştirildi. Eskişehir’in yeterli güvenlik ortamına sahip olmadığı gerekçesiyle davanın sevk edildiği Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin talimatı uyarınca, Antakya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde davaya şikâyetçi olarak katılacak Korkmaz Ailesi’nin ifadelerine başvuruldu. Ağabey Gürkan Korkmaz, Anne Emel Korkmaz ve Baba Şahap Korkmaz’ın yanı sıra, Ali İsmail’in iki kız kardeşi de ifade verdi ve faillerden şikâyetçi olduklarını dile getirdi. Dava kapsamında ifadesine başvurulacak bir sonraki kişi, Ali İsmail’i darp eden polis memurları arasında bulunan ancak dosyada tanık sıfatıyla yer alan Selçuk Bal olacak.

‘Kasıt ve pusu var’

Antakya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ifadelerine başvurulan aile üyeleri, kasıt unsurunu vurguladılar. BirGün’e açıklamada bulunan Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz, şimdiye kadar kamuoyu karşısında defalarca tekrarladıkları şeyleri bu defa hâkim karşısında dile getirdiklerini söyledi. Baba Korkmaz, “Olaya karışan tüm polislerin kasıtlı bir şekilde Ali İsmail’i öldürmek için eylemde bulunduğunu söyledik ve şikâyetçi olduk. Olayda kasıt var. Polis bilinçli bir şekilde gençlere ve oğluma pusu kurdu. Polis çeteleri kurdukları pusulara yakalananları vahşice, ölümüne dövdü” diye konuştu. Kayseri’de 3 Şubat tarihinde görülecek Korkmaz cinayeti ana davasına da katılacaklarını ve orada da ifade vereceklerini belirten Şahap Korkmaz, adalet arayışlarının süreceğinin altını çizdi.

Dörde bölünen davada sıra polislerde

Ali İsmail Korkmaz cinayeti davası, Eskişehir’in Vali Güngör Azim Tuna’nın girişimlerinin ardından güvensiz kent ilan edilmesinin ardından Kayseri’ye alınmış, tanıklarınsa yine Eskişehir’de, sanıkların dinleneceği duruşma öncesinde ifade vermesine karar verilmişti. Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 6 Ocak’ta görülen duruşmada Korkmaz Ailesi avukatlarının itirazıyla tanık ifadelerinin alınması, 3 Şubat’ta Kayseri’de sanıkların dinleneceği dava sonrasına bırakılmıştı. Dün Korkmaz Ailesi’nin ifade vermesiyle, dörde bölünen davada ilk iki ayağı tamamlanmış oldu. Korkmaz cinayetiyle ilgili bir sonraki oturum kapsamında, Korkmaz’ı darp edenler arasında bulunan polis memuru Selçuk Bal’ın tanık sıfatıyla ifadesine başvurulacak. 29 Ocak tarihinde görülecek duruşma, polis memuru Selçuk Bal’ın Ankara’ya tayin olması sebebiyle Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirilecek.