Çanakkale’nin Karabiga beldesinde yürütmesi durdurulan Cengiz İnşaat ve Alarko’ya ait termik santral inşaatının, yargı kararına rağmen seçimleri kazanan CHP’li başkanın desteğiyle sürdüğü iddia ediliyor. “Çevreye ve insana saygı” ilkesinden ötürü daha önce santrale karşı çıkan CHP’li Karataş, sonra fikir değiştirip “Santral Karabiga için kaçınılmaz” demişti

Doğu Eroğlu (4 Nisan 2014 BirGün Gazetesi)

Çanakkale’nin Karabiga beldesinde, Mart ayı içerisinde Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu kararı hakkında yürütmeyi durdurma kararı çıkan Cenal Enerji Santrali projesinin inşaatı, yerel seçimlerin ardından büyük bir ivme kazandı. Karabigalı yurttaşlar santral projesini tamamen suya düşme tehlikesiyle karşı karşıya bırakan yürütmeyi durdurma kararına karşın inşaat çalışmalarına hız verilmesini, CHP’li Karabiga Belediye Başkanı Muzaffer Karataş’ın yeniden seçilmesine bağladı. Muzaffer Karataş’ın da içerisinde olduğu ileri sürülen seçim kampanyası aracının Cengiz Holding ve Alarko ortaklığındaki Cenal Elektrik Üretim A.Ş.’ye girerken çekilmiş bir fotoğrafının ortaya çıkması, iddiaları kuvvetlendirdi.

Kararı dikkate almadılar

Çanakkale İdare Mahkemesi Cenal Enerji Santrali atık depolama sahası projesine ait ÇED Raporu’nda, “Resmi işlemlerde kullanılamaz” ibareli atık ölçüm raporu kullanıldığı gerekçesiyle projenin ÇED Olumlu kararının yürütmesini 3 Mart tarihli kararıyla durdurmuştu. Mahkeme ayrıca santrale ait ilk ÇED Olumlu kararı iptal edildikten sonra projenin çevre mevzuatına aykırı biçimde dörde bölünerek tekrar idare karşısına getirildiğini belirtmiş, mahkemenin bu hususa değinmesi hukukçular tarafından “Proje tümden iptal edilecek” şeklinde yorumlanmıştı. Mart ayında yaşanan bu gelişmelere karşın inşaat çalışmalarının 30 Mart yerel seçimlerinin ardından tam gaz başlamış olması Karabigalı yurttaşları endişelendirdi. Yurttaşlar çalışmaların başlamasında, santrale ilk başta karşı çıkan ancak daha sonra “Santral Karabiga için kaçınılmaz” diyen Belediye Başkanı Muzaffer Karataş’ın 30 Mart yerel seçimlerinde yeniden başkanlık koltuğuna gelmesinin etkili olduğunu düşünüyorlar. CHP’li Karataş’ın seçim çalışmaları sırasında santrale destek verdiğini gizlemediğini ifade eden Karabigalılar BirGün’e yaptıkları açıklamalarda Karataş ile Cenal Elektrik Üretim A.Ş. arasında pazarlık yapılmış olabileceğini, CHP’li başkanın termik santralin yapılması konusunda oldukça kararlı olduğunu ileri sürdüler. Başkan Karataş ise hakkındaki iddialarla ilgili BirGün Gazetesi’ne herhangi bir açıklamada bulunmadı. 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun en skandal görüşme kayıtlarına imza atan ve Başbakan tarafından Üçüncü Havalimanı ihalesi karşılığında ATV-Sabah grubunu satın almakla görevlendirildiği öne sürülen Mehmet Cengiz’in ortağı olduğu Cenal Elektrik A.Ş. ile CHP’li başkan arasındaki yakınlaşma iddiasının partinin genel merkez birimlerince nasıl karşılanacağı belirsizliğini koruyor.

Başkan ağız değiştirmiş

Cenal Enerji Santrali yatırımı ilk gündeme geldiğinde çevre ve kamu sağlığına olumsuz etki edeceği gerekçesiyle santrale karşı çıkan Belediye Başkanı Karataş’ın bu konudaki fikrini değiştirdiğine ilişkin iddialar, Çanakkale’deki yerel gazetelerde de yer bulmuştu. Çanakkale Olay Gazetesi’nin 15 Ocak 2011 tarihli haberinde Başkan’ın Alarko Holding’in davetiyle Almanya’ya gittiği belirtilmiş, Karataş’ın açıklamalarına da değinilmişti. Habere göre, Alarko Holding’in finanse ettiği gezi öncesi belde için termik santralin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Karataş, Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton’un Karabiga’ya yapacağı yatırımın teknik olarak Avrupa’dakinin aynısı olacağını garanti ettiğini ifade etmiş, “Biz de belediye meclisi üyelerimiz, mahalle muhtarlarımız ve sivil toplum örgütü temsilcilerimizle termik santrallerle ilgili ön yargıları kırmak için yola çıkıyoruz” diye konuşmuştu. Çanakkale Olay Gazetesi haberinde Karataş’ın eski açıklamaları da yayınlanmıştı. Yatırım planlamasının yapıldığı dönemde santrale karşı çıkan ve hatta Karabiga Belediyesi’nin resmi internet sayfasından yayınlanan ilanlarla mücadeleye destek veren Karataş, Ankara’da katıldığı İnceleme Değerlendirme Komisyonu toplantısında, “Beldemizde yeni işkolları yaratacak istihdam girişimlerine Belediye olarak destek vermeye her zaman hazırız. Ancak çevre kirliliği yaratacak, doğal güzelliklerimize ve insan sağlığına zararı olacak hiçbir projenin yanında olmamız düşünülemez. Termik santral ile ilgili çekincelerimizde bu yöndedir. Her şeyden önce çevreye ve insana saygı istiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.