Çoğunluğu kâğıt ve atık toplayıcılardan oluşan ve daha önce de kentsel dönüşüm mağduru olmuş yurttaşlar Cevizlidere Mahallesindeki evlerinde bir kez daha yıkımla karşılaştılar

Doğu Eroğlu (5 Ağustos 2014 BirGün Gazetesi)

Yeşil alan ve sağlık merkezi olarak kullanılacağı iddiasıyla Çankaya Belediyesi ilk etapta, Öveçler semtinin Cevizlidere Mahallesinde, kendine ait arazideki 3 evi yıktı. Daha önce yaşadıkları yerlerde kentsel dönüşüm yıkımlarıyla karşılaşıp 5 yıl önce Cevizlidere Mahallesindeki evlere yerleşen yurttaşlar, 15 gün sonraya tarih verilen ikinci yıkımı beklemeye koyuldu. Bölgede bulunan yaklaşık 25 evde ikamet eden 200’ün üzerindeki yurttaşın çoğu, kâğıt toplayıcılığı olarak da bilinen geri dönüşüm işçiliği yapıyor. Önemli bir kısmı Geri Dönüşüm İşçileri Derneğine üye olan mahalleliler, mevsimlik tarım işçisi olarak da çalışıyorlar.

Üç konut yıkıldı

Ankara’nın Öveçler semtindeki Cevizlidere Mahallesinde çoğunluğu kâğıt ve atık toplayıcılarından oluşan 200’den fazla yurttaş, Pazartesi sabahına yıkımla uyandılar. Çankaya Belediyesine ait olduğu belirtilen parselde bulunan 8 gecekonduyu yıkmak üzere mahalleye gelen yıkım ekiplerinin 150 kadar çevik kuvvet polisi ve TOMA’yı da mahalleye beraberlerinde getirmesi gerginliğe yol açtı. Yıkım için gelen 3 kepçe ve ekskavatörün mahalleye girişini engellemek isteyen yurttaşlar lastik ve hurda otomobillerle barikat kurunca çevik kuvvet ekipleri devreye girdi. Polis, saat 10.15 sularında biber gazı ve tazyikli su kullanarak yıkımı protesto edenlere müdahalede bulundu. Polis saldırısının ardından Belediye yetkilileriyle görüşen mahalleliler yıkımın iptalini istediyse de, arazinin Çankaya Belediyesine ait olduğunu belirterek bölgeye yeşil alan ve sağlık merkezi yapılacağını söyleyen yetkililer yıkımda ısrarcı oldu. Yapılan keşif ve karşılıklı görüşmelerin ardından Çankaya Belediyesi yıkım kararı alınan 8 evin boşaltılması için 15 gün süre tanımayı ve yalnızca 3 evi yıkmayı “iyi niyet göstergesi olarak” kabul etti. Mahallelinin tepkilerine karşın bölgedeki 3 ev kepçelerle yıkıldı.

Yeşil alan mı lüks konut mu?

Bölgenin yeşil alan olarak kullanılacağı belirtilmesine karşın yıkım ekiplerinin ağzından kaçırdıkları ifadeler ise kafaları karıştırdı. Yıkım sırasında yaşanan tartışmalar sırasında yıkım amirlerinden birinin, “Burada çok küçük bir yeşil alan olacak, geri kalanına apartmanlar yapılacak” sözleri, bölgenin müteahhitlere verilerek kent rantına açılacağı kuşkularını doğurdu. Mahallelilerin ifadeleri de bölgede konut projelerine başlanacağını şüphelerini kuvvetlendirdi. Mahallede şahıslara ait arazilerin şimdiden müteahhitlere verildiğini belirten Cevizlidereliler, kendilerinin bölgeden uzaklaştırılmasının ardından lüks apartman inşaatlarının başlayacağını ileri sürdüler.

‘Kangrenle mücadele’ açıklaması

Çankaya Belediyesinin tepki çeken yıkım hakkında yaptığı resmi duyuruda kullandığı ifadelerse dikkatleri çekti. “Çankaya Belediyesi, Yukarı Öveçler Mahallesi’nin bir bölümünde kangrene dönüşen kaçak yapılaşmayla ilgili ciddi adımlar atıyor. Kâğıt toplayıcılarının barınma maksadıyla inşa ettiği 8 kaçak yapının dördü, belediye ekipleri ve kâğıt toplayıcılarının uzlaşması sonucu yıkıldı” açıklamasını yapan Çankaya Belediyesi yönetimi, kalan evlerin yıkımı için mahalleliye 15 gün süre tanındığını duyurdu.