İlk yayın: 3 Haziran 2011 @ homoinsurrectus.wordpress.com

2000’li yılların sonunda başlayan ve etkileri sürmekte olan Kredi Krizi (bilinen adıyla mortgage krizi) son yıllarda finans çevrelerini en fazla uğraştıran fenomenlerden biri.Bizi “teğet geçen” kriz o denli büyük ve etkiliydi ki, 2007’den itibaren ABD’nin en önemli ihracat ürünleri istikrarsızlık ve finans krizi haline geldi!

Jonahtan Jarvis’e ait video, kredi krizinin mekanizmalarını en basit ve açık biçimde anlatan eser olarak öne çıkıyor. Yukarıdaki video ise özgün içeriğe Türkçe altyazı eklenerek oluşturuldu. Senkronizasyonda ve çevirideki ufak hataları lütfen mazur görünüz. ( Türkçe altyazıları görüntüleyebilmek için videoyu tam ekran modunda izlemeniz gerekiyor)

Son bir not olarak belirtmekte fayda var, krizi tetikleyen finansal mekanizmaların kimisinin Türkiye’de yürürlükte olmaması, bir kısmının ise farklılaşarak Türkiye finans pazarlarına uyarlanmış olmalarından ötürü, bu mekanizmaları (Sub-prime mortgages, collateral debt obligations, vb.) Türkçe’ye çevirirken biraz zorlandım.

Türkiye sosyal bilimler literatüründe henüz yeterince yer bulamamış bu meseleyeyle ilgili daha detaylı bilgi edinmek isteyenler — Türkçe bir metin olmasıyla hasebiyle — Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun hazırlattığı çalışma raporuna buradan erişebilirler.