İlk yayın: 5 Eylül 2011 @ homoinsurrectus.wordpress.com

Wikileaks’in ele geçirdiği 2002 tarihli bir yazışma, Abdullah Gül’ün kızı Kübra Gül’ün Tayyip Erdoğan’ın oğullarından biriyle evlendirileceğini iddia ediyor.

2010 yılı sonunda Amerikan diplomatik yazışmalarını yayınlayarak dünyayı karıştıran Wikileaks organizasyonu yeniden Türkiye gündeminde öne çıkacak gibi gözüküyor. Organizasyon, diplomatik yazışmaların ortaya çıkmasıyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri, ulusal hükümetler ve ulusötesi kuruluşlardan büyük baskı görmüştü.

2 Eylül tarihinde, Türkiye saatiyle sabaha karşı 04:00 sularında, Wikileaks ele geçirdiği yazışmaların kalan kısmını yayınladı. Amerikan diplomasisinin 45 yılına ışık tutma iddiasındaki klasörde Ankara’daki Amerikan birimleri ile Washington arasında geçen 4000′den fazla yazışma da bulunuyor. 1979 yılından Şubat 2010′a dek uzanan yazışmalarda, Amerikan resmi makamlarının kulağına çalınan kimi duyumlar ise okuyanları şaşırtıyor. Bunlardan biri de Gül ve Erdoğan Aileleri’nin çocuklarını evlendirerek akraba olma planları.

Gül Ailesi ile ilgili bilgi aktarıldı

3 Kasım 2002 Genel Seçimleri’nden sonra 58’nci Hükümet’in Abdullah Gül başbakanlığında kurulmasını izleyen günlerde Ankara Amerikan Elçiliği’nden gönderilen belgede, Amerikan yetkililerine Başbakan Abdullah Gül’ün ailesi hakkında bilgi veriliyor.

Belgede, Abdullah Gül’ün reformist ve demokrat kimliğine karşın, aile yaşantısını şekillendirenin İslam ahlakı olduğu vurgulanıyor. Hayrünissa Gül’ün ise türban takmasına rağmen farklı giyim tarzı ve kendine has karakteriyle öne çıktığını belirten yazışma, türbanı sebebiyle üniversite eğitimi alamayan Hayrünissa Gül’ün konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşımaktan kaçınmadığını aktarıyor.

Kübra Gül ile ilgili ilginç iddia

Yazışmada Abdullah Gül’ün kızı Kübra Gül’den de bahsediliyor. Kübra Gül’ün üniversitede türban düzenlemelerinden ötürü çektiği zorluklar aktarılırken, belge ilginç bir iddiayla son buluyor. Amerikan Elçiliği’nin edindiği bilgiye göre, Kübra Gül ile Tayyip Erdoğan’ın oğullarından birinin evlilik hazırlıkları yaptıkları iddia ediliyor. Belgede, bu bilginin AKP’li üst düzey bir yöneticiden edinildiği belirtilse de, bu kişinin ismine yer verilmiyor.

Not: Biraz magazine kaçsa da Amerikan istihbaratının merkeze böyle bir bilgi geçmesi ilginç. Burak Erdoğan 2001, Bilal Erdoğan ise 2003 yılında evlenmişlerdi. Belgenin oluşturulduğu 2002 yılında Tayyip Erdoğan’ın evli olmayan tek oğlu Bilal Erdoğan’dı. Bu durum orjinal belgedeki “one of Tayyip Erdoğan’s sons” (Tayyip Erdoğan’ın oğullarından biri ile) ifadesiyle çelişkili gibi gözüküyor.