Gerzeli köylüler, termik santral mücadelesine destek vermeyen imamı köyden attı

Gerze’nin Yaykıl Köyü’nde termik santrale karşı direnişe geçen köylüler, mücadelelerinde kendilerine destek olmayan köy imamını, şüpheli davranışlarından ötürü köyde istemedi. Muhtar Ahmet Tiryaki, köylünün talebini imam Server Çevik’e iletti. Tayinini isteyen Çevik, Kırklareli’ne atandı.

Anadolu Grubu’nun Gerze’ye inşa etmeyi planladığı termik santrale karşı oluşan direnişin kalesi konumundaki Yaykıl Köyü’nde, köylülerin direnişine destek vermeyen imam Server Çevik’in, Kasım ayında köyden ayrılmak zorunda kaldığı anlaşıldı. 5 Eylül’de polis ve jandarmayla yaşanan çatışma ve pek çok köylünün gözaltına alınmasıyla sertleşen direnişite köylülere destek vermeyen imam, önce birkaç defa uyarıldı. Ancak imam Çevik’ten olumlu yanıt gelmemesi üzerine, Yaykıl köylüleri Çevik’in köyü terk etmesini istediler. Köylünün kararlığını gören Çevik tayinini istedi. Kasım ayı sonunda ise Kırklareli’ne tayin oldu.

“Köylünün itimadı kalmayınca gönderdik”

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Yaykıl Köyü Muhtarı Ahmet Tiryaki, köylünün isteğiyle hareket ettiğini, ortada kişisel bir hesaplaşma olmadığını belirtti. Tiryaki, “Köyümüze geldiği günden beri, imamın büyün ihtiyaçlarını köylü olarak karşıladık. Ancak termik santral meselesi ortaya çıktığından beri imam yanımıza uğramaz oldu. Kasım ayı içerisinde gece 3’te direniş nöbetinden dönen köylüler, imamı evinin balkonunda telefonla konuşurken görmüşler. İmam köylüyü görünce saklanmış. Şüphelerimiz bundan sonra daha da arttı. Köyde toplantı yaptık, imama durumu izah ettik. ‘Bu halk seni burada imam olarak istemiyor’ dedim. İmam da bir şey diyemedi. Köylünün itimadı kalmadı, biz de gönderdik” diye konuştu.

“Öyle imam bulmak zor!”

Server Çevik’in Yaykıl’dan ayrılmasının ardından, köye gönderilecek yeni imam için müftülüğe giden Muhtar Tiryaki, Gerze Müftüsü’ne köylünün talebini iletti. Müftüye, “İmamlarını da köyü de tanıyorsun, bize yardımcı ol. Bize termik istemeyen, Atatürkçü bir imam lazım” diyen Tiryaki, “Öyle imam bulmak zor” yanıtını aldı. Muhtar Tiryaki’nin talebi üzerine başlayan “termik karşıtı ve Atatürkçü imam” arayışında ise henüz sonuç alınamadı. Yaykıl Köyü’ndeki yeni imam bekleyişi Aralık ayı başından beri sürüyor.