Bize doğrudan ulaşmış bir tekzip metni veya talep olmamasına rağmen, geçtiğimiz hafta yayınladığımız “Termikçi imam köyden kovuldu” başlıklı haber üzerine oluşan tepkilere yer veriyoruz. Gerze’nin Yaykıl Köyü’nde, termik santral mücadelesine destek vermeyen imam Server Çevik‘in köyden ayrılmak zorunda kalışını, Muhtar Ahmet Tiryaki‘nin ifadeleriyle birlikte aktarmıştık. Cumhuriyet ve BirGün gazetelerinde yer alan ve haberin doğurduğu tepkiler, Sinop ve Gerze’nin yerel basın organlarında yer buldu. Memur-Sen’e bağlı Diyanet-Sen ve Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Diyanet Vakıf-Sen, yaptıkları ortak açıklama aracılığıyla, haberin “gerçeği yansıtmadığını” iddia ettiler. Basında çıkan ilgili haberi aşağıda bulabilirsiniz.

Sendikalar imama sahip çıktı

Termikçi İmam Köyden Kovuldu haberi sendika tarafından yalanlandı. Bazı yayın organlarında çıkan ‘Termikçi imam köyden kovuldu’ haberi din görevlilerin bağlı bulunduğu her iki sendika tarafından yapılan ortak basın açıklamasıyla yalanlandı. 

Konuyla ilgili Memur-Sen’e bağlı Diyanet-Sen ve Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Diyanet Vakıf-Sen tarafından ortak açıklama yapılarak, söz konusu imamın kendi isteği ile ve mevzuata uygun bir şekilde tayin isteyip köyden ayrıldığı belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi; “Bir gazete ve bazı yayın organlarında yayınlanan Termikçi imam köyden kovuldu başlıklı haber gerçeği yansıtmamaktadır. Sadece imam hatiplik ve camiamıza karşı, insani sıfatlardan uzaklaşarak hedef almanın bir ifadesidir. Söz konusu  imam hatip kendi isteği ile ve mevzuata uygun bir şekilde tayin isteyip gitmiştir. İmam hatipler kanuna uygun, toplumdan güç alarak, Allah rızası için görev yapmaktadır. Hiç kimse de kanundan daha güçlü değildir.  Aksini beyan etmek sadece kişinin, kendi dar beyninin ve hezeyanının ifadesi olur. Din görevlileri görevi açısından ve davranış sorumluluğu gereği, kamu düzenini bozmaktan yana olamaz. İmam hatiplerin görevi toplumu din konusunda aydınlatmaktır.  Din görevlilerinden  görev dışı istenen şeyler din ve din adamına baskıdır. Bu da insanlık suçudur. Bu haberin üslubunu bundan dolayı Diyanet-Sen  ve Türk Diyanet Vakıf-Sen olarak kınıyoruz. Bununla birlikte herkesi aklı selim sahibi olmaya davet ediyor, bu haberi yayınlayanlara da  ahlaklı davranış ve merhametli kalbe sahip olması için yüce Rabbimize dua ediyoruz” 

Bu arada söz konusu haberde, Gerze’nin Yaykıl Köyünde termik santrale karşı direnişe geçen köylülerin, mücadelelerinde kendilerine destek olmayan köy imamını köyde istemediğini, Muhtar Ahmet Tiryaki’nin de, köylünün talebini imam Server Çevik’e ilettiğini ve tayinini isteyen Çevik’in, Kırklareline atandığı iddia edilmişti.