Malatya’daki füze kalkanının faaliyete geçmesi üzerinden iki hafta geçmişken ABD’nin yeni başkan adaylarından Rick Perry’den Türkiye’yle ilgili ilginç yorumlar geldi. 2012’deki ABD başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti’nin adaylarından biri olan Texas Valisi Perry, Türkiye’nin “İslami teröristler” tarafından yönetildiğini ve NATO üyesi olmaması gerektiğini söyledi.

Wall Street Journal ve Fox News Channel’ın düzenlediği ve Fox News kanalından canlı yayınlanan oturumda bir araya gelen Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayları Romney, Santorum, Gingrich ve Paul iç politika ağırlıklı konuşmalar yaparken, Perry’nin dış politikayla ilgili sorulara verdiği yanıtlar herkesi şok etti. Perry, kendisine Türkiye’nin NATO üyeliği hakkında sorulan soruya, Türkiye’deki iktidarın İslami bir parti tarafından ele geçirildiği, ülkeyi ise İslami teröristlerin yönettiği şeklinde yanıtladı. Perry, Türkiye’nin NATO üyeliğinin ise tartışmaya açılması gerektiğini söyledi. Rick Perry ve Fox News yayıncısı Bret Baier arasında şu diyalog yaşandı:

Bret Baier: “Türkiye’de İslami eğilimli parti yönetime geldiğinden bu yana cinayete kurban giden kadınların sayısında yüzde 400’lük bir artış yaşandı. Basın özgürlüğü, Rusya’nın seviyesine geriledi. Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanı Hamas’a sahip çıktı ve Türkiye hem İsrail’i hem de Kıbrıs Rum Kesimi’ni askeri güç kullanmakla tehdit etti. Türkiye’deki bu dönüşümü değerlendirdiğinizde, Türkiye’nin hala NATO’ya ait bir ülke olduğunu düşünüyor musunuz?”

Rick Perry: “Pek çoklarınca İslami teröristler olarak değerlendirilen kişiler tarafından yönetilen bir ülke söz konusu olduğunda ve bu tip faaliyetlerin hedefinde o ülkenin kendi vatandaşları varsa cevabım evet, Türkiye NATO üyeliğinden çıkartılmalıdır. Türkiye’nin NATO’ya ait olup olmadığını tartışmanın yanı sıra, ABD’nin yabancı ülkelere yaptığı yardımları sorgulamanın da vakti gelmiştir. Bu yardımları kesmeliyiz. Bu tip ülkelerin hiçbirine dış yardımda bulunmamalıyız. Kim ki onlar? İlk önce dış yardımı keselim, ondan sonra ABD’nin çıkarlarına uyup uymadıklarını tartışırız. Türkiye 1970’lerde, ABD Hava Kuvvetleri’nde pilot olarak görev yaparken yaşadığım ülke olmaktan çıkmış durumda. Eskiden onlar müttefiğimizdi, bizimle işbirliği içindeydiler. Ancak artık durum öyle gözükmüyor. Şu anki ABD Başkanı’nın uyguladığı dış politika, dostumuz olan ülkeleri tedirgin ederken düşmanlarımıza ise cesaret veriyor. ABD’nin öyle bir başkanı olmalı ki, bu ister dostumuz İsrail, isterse başka bir müttefik ülke olsun, net bir mesaj verebilmeli. İsrail’le aramızda hiçbir mesafe olmamalı. Nokta! İran, Suriye ve Türkiye gibi ülkelere ABD’nin ciddiyeti konusunda güçlü mesajlar verilmeli ve işlerin bundan sonra böyle yürüyeceği anlatılmalı.”

Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adaylarından Rick Perry’nin şok edici sözlerine ise en ağır tepkiler Twitter üzerinden geldi. Konuşma özellikle Amerikalılar’ı şaşkınlığa uğrattı.

Twitter’dan:

  • 10 bin dolarına bahse varım ki Rick Perry haritada Türkiye’nin yerini bile gösteremez!
  • Rick Perry Türkiye’yle diplomatik ilişkileri sonlandırmak üzere. Harika…
  • Perry önce Türkiye’nin liderine terörist der, sonra da üzerine işer!
  • İran, Suriye ve Türkiye. İşte Rick Perry’nin “yeni Şer Üçgeni”!
  • Perry, Suriye’yle Türkiye’yi karıştırıyor olabilir. Hoş, Suriye ne NATO üyesi ne de İslami bir yöntemi var. Neyse…
  • Texaslıların şaşırdığını zannetmiyorum!
  • Kaçırdığım bir şey mi var? Rick Perry Türkiye’ye savaş mı açtı?
  • Bu yorumun tek açıklaması cehalet.