Doğu Eroğlu (15 Temmuz 2013 BirGün Gazetesi)

Eskişehir, polisten kaçarken girdiği ara sokakta sivil giyimli kişilerin saldırısı sonrasında 38 günlük yaşam mücadelesini 10 Temmuz’da kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ı unutmadı. Bağlar Mahallesi’nde toplanan binlerce Eskişehirli, Ali İsmail’in sivil giyimli eli sopalı kişilerce darp edildiği yere kadar meşalelerle yürüyüp çelenk bıraktı. Ali İsmail ve ara sokaklara giren pek çok gencin darp edildiği gece, polislerle birlikte hareket ettiği iddia edilen fırının yanındaki duvara “Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür” yazıldı ve “Katiller hesap verecek” yazılı çelenk bırakıldı. Ali’nin yaşamını yitirdiği caddede toplanıldığı sırada yapılan basın açıklamasında, Ali İsmail’in katilleri bulunana kadar eylemlerin süreceği belirtildi.

Polis müdahalesi yok

AKP il binasının, Ali İsmail’in darp edildiği yere yaklaşık 100 metre mesafede bulunmasını bahane eden çevik kuvvet ekipleri, yürüyüş güzergahının 50 metre ilerisine yığınak yaptı. Polisi gören kalabalık cadde üzerinde yaklaşık 1 saatlik oturma eylemi yaparken, polisler “Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız, ya siz?” sloganına karşılık vermediler.

Halk Ali İsmail Korkmaz Parkı’nı açtı

Yürüyüş sırasında Adalar’da bulunan Eti Park’a, Ali İsmail Korkmaz’ın ismi verildi. Yürüyüşün başında gidilen Eti Park’ta, park tabelasının üzerine Ali İsmail’in resmi yapıştırıldı ve parka “Ali İsmail Korkmaz” ismi verildiği kamuoyuna duyuruldu. Anma etkinliğinin ve yürüyüşün ardından parka dönen kalabalık, katiller bulunana kadar yapılacak eylemlerin değerlendirdiği bir forum gerçekleştirdi.