Doğu Eroğlu (19 Temmuz 2013 BirGün Gazetesi)

2 Haziran’ı 3 Haziran’a bağlayan gece, Ali İsmail Korkmaz’ın Eskişehir Yunus Emre Caddesi ara sokaklarında darp edildiği güvenlik kamerası görüntülerindeki polis memurlarının BirGün tarafından teşhis edilmesine, polislerin isimlerinin yayınlanmasına rağmen davada hiçbir gelişme yok. 15 Temmuz’da Serkan Kavak, Ali İsmail’i darp edenler arasında olduğu iddiasıyla savcılığa getirilmiş ve çıkarıldığı mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Görüntü kayıtlarındaki polislerin kimliklerinin ortaya çıkmasına karşın, Serkan K.’den beri savcılığa getirilen yeni bir şüpheli olmadı.

Ali İsmail’in beyin kanaması geçirmesine yol açan darp anlarının silindiği Beşik Otel güvenlik kayıtlarında gözüken polislerin Hüseyin Kadir E. ve Selçuk B. olduğu BirGün tarafından tespit edilmiş, Hüseyin Kadir E.’nin Eskişehir’deki eylemleri ve basın açıklamalarını takip ederken görüldüğü fotoğraflar kamuoyunun bilgisine sunulmuştu. Bu gelişmelere rağmen dosyada ilerleme kaydedilememesi Ali İsmail’in avukatlarını ve yakınlarını kaygılandırıyor. Ağabey Gürkan Korkmaz ve ailenin avukatlarından Önder Öztürk, davanın seyrindeki gelişmeleri BirGün’e değerlendirdiler. 

Avukat Önder Öztürk, “Dosya şu anda tutuksuz yargılanması kararı alınan ancak daha sonra savcılığın bu karara itiraz ettiği Serkan K. üzerinden yürüyor. Olaya karışan polislerin teşhis edildiği 16 Temmuz tarihli BirGün Gazetesi’ni dosyaya eklenmesi talebiyle savcılığa sunduk ancak bu konuda henüz herhangi bir gelişme yaşanmadı” değerlendirmesinde bulunurken, ağabey Gürkan Korkmaz ise savcılığın polislerin dinlenmesi talebini ağırdan aldığını belirtti. Korkmaz, “Dosyaya bakan Cumhuriyet Savcısı Hakan Ali Erkan yerine geçici olarak savcı Hasan Gönen getirildi. Bu değişikliğin nedenini biz de bilmiyoruz. BirGün Gazetesi’nde polislerin teşhis edilmesi üzerine ilgili polisler hakkında henüz bir işlem yapılmadı. Soruşturmaya bakan savcının değiştirilmesi bu durumu nasıl etkileyecek hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.

Sosyal ağlarını kapattılar

Yargı sürecinde herhangi bir gelişme yaşanmamasına karşın, BirGün’ün Ali İsmail Korkmaz’ın darp edildiği görüntülerde eylemcilere saldıranlar şahıslardan ikisinin polis memurları Hüseyin Kadir E. ve Selçuk B. Olduğunu tespit etmesi, memurları da telaşlandırdı. BirGün’de yayınlanan haberlerin ardından her iki memur da Facebook hesaplarını kapattı.