50 yıl önce bozkırı orman yapanlar, ormanı yok etmek isteyenlere karşı duruyorlar

Doğu Eroğlu (28 Ağustos 2013 BirGün Gazetesi)

ODTÜ ormanını katlederek Yüzüncü Yıl ve Çiğdem mahallelerinin ortasından geçecek Eskişehir Yolu-Konya Yolu bağlantı projesine karşı Ankara’daki vatandaş tepkisi eylemlerle sürüyor. 8 şeritli otoban projesine karşı çıkan Yüzüncü Yıl ve Çiğdem mahallesi sakinleri, yaşam alanlarına inşa edilen viyadük yakınlarında oluşturdukları direniş kampı üçüncü gününe girerken, bu defa da ODTÜ ormanında kesilecek ağaçlar için eylemdeydiler. ODTÜ öğrencileri ve mensupları ile Yüzüncü Yıl ve Çiğdem mahalleleri sakinlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Koruma Kurulu Müdürlüğü önünde yaptıkları basın açıklamasına Ankaralılardan da yoğun destek geldi. CHP milletvekilleri Mahmut Tanal ve Aylin Nazlıaka da eyleme destek verdiler.

Koruma Kurulu’na hitaben yapılan açıklamada, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin otoban projesi kapsamında, yolun geçeceği ODTÜ ormanının 1995’te Kurul tarafından 1. Derece Doğal Sit alanı ilan edildiği hatırlatıldı. Hâlihazırda doğal koruma alanı olan bölgenin nasıl olup da bir otoban projesine konu olabildiğine anlam veremediklerini belirten mahalleliler, 1995’te orman ekosistemine sahip olduğu belirlenen bir alanın, 2013’te ormanlık vasfının güçlendiğini dile getirdiler. Basın açıklamasının ardından ODTÜ arazisinde, yol projesini alan müteahhit firma çalışanlarınca kesilmek üzere işaretlenmiş ağaçların yanına giden mahalleliler ve ODTÜ’lüler, 50 yıl önce bozkırı orman haline getiren ODTÜ ruhunun, ormanın yok olmasına izin vermeyeceklerini, 7 bin ağacın kesilmesini önleyeceklerini ifade ettiler.

Koruma Kurulu’na ‘kamu yararı için ortaklaşa proje’ çağrısı

Basın açıklamasının ardından, mahalle temsilcileri, ODTÜ Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İnci Gökmen ve CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’dan oluşan heyet, Ankara İl Çevre Kurulu yöneticileriyle bir görüşme yaptı. Heyet görüşmede, planların kâğıt üzerinde yapıldığına, kesilecek ağaçların ve projeden ötürü yaşamları etkilenecek kent sakinlerinin dikkate alınmadığının altını çizdi. Yapılan planların kamu yararı uyarınca revize edilmesine ihtiyaç duyulduğunu belirten heyet, tüm tarafların yer alacağı ve ortaklaşa tasarlanacak projelerde birlikte çalışmak için Koruma Kurulu’na çağrı yaptı.