Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne dinleme cihazı yerleştirildiği gün olay yerinde bulunan polis Gültekin T.’nin, savcılık tarafından çağrılmasına karşın ifade vermeye gitmediği anlaşıldı.

Doğu Eroğlu (5 Eylül 2013 BirGün Gazetesi)

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne dinleme cihazı konulduğu gün olay yerinde bulunan ve şüpheli hareketleriyle dikkat çeken Gültekin T. isimli şahsın Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan bir polis memuru olduğu, soruşturmaya bakan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Kıran tarafından doğrulandı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi yetkililerinin suç duyurusu üzerine savcı Kıran’ın Emniyet’e bilgi verdiği ve memur Gültekin T.’yi “şüpheli” sıfatıyla ifadeye çağırdığı ancak şahsın belirlenen ifade gününde savcılığa gitmediği anlaşıldı. Gültekin T. savcılığa herhangi bir mazeret sunmadı.

14 Ağustos’ta Mimarlar Odası Ankara Şubesi toplantı salonunun girişindeki bir sandalyenin altına konulduğu tespit edilen dinleme cihazıyla ilgili soruşturma sürüyor. Dinleme cihazını odaya yerleştiren ekiple beraber hareket ettiği BirGün tarafından tespit edilen ve polis memuru olduğu iddia edilen Gültekin T. hakkında savcılıktan alınan bilgiler, dinleme skandalında Emniyet parmağı olduğu iddialarını kuvvetlendirdi. Dinleme cihazını yerleştiren ekipte bir de polis bulunduğuna ilişkin iddiaların yer aldığı BirGün haberini, Gültekin T.’ye ait olduğu tespit edilen fotoğrafı ve cihazda bulunan kayıtları savcılığa teslim eden oda yetkililerine savcılıktan yanıt bir hafta sonra geldi. Pazartesi günü Mimarlar Odası Ankara Şubesi avukatına soruşturmayla ilgili bilgi veren savcı Kıran, dinleme cihazının konulduğu gün odada olduğu tespit edilen Gültekin T.’nin polis olduğunu doğruladı. Konu hakkında Ankara Emniyeti’ne yazı yazılarak ilgili şahsın ifadeye çağrıldığını belirten Kıran, Gültekin T.’nin ifade vermeye gelmediğini ifade etti.

O şahsı kim yolladı?

Savcıyla yapılan görüşmede bir ayrıntı daha ortaya çıktı. Olay yerinde polis tarafından inceleme yapılıp yapılmadığını soran savcıya, gününün ertesinde polis memuru olduğunu iddia eden bir şahsın odaya gelip savcılığa götürmek üzere, kayıtları ve dinleme cihazını istediği ancak olay yerinde herhangi bir inceleme veya tespit yapılmadığı bilgisi verildi. Olay tarihinde Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu’nda nöbetçi savcı olarak görev yapan Kıran, polisin kim tarafından yollandığını araştıracağını belirtti. Konuyla ilgili BirGün’e konuşan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, “Kendisini polis memuru Gültekin T. olarak tanıtan kişinin kim tarafından yollandığını savcılık da bilmiyor. Emniyet’ten herhangi bir birimin gelip olay yerinde tespit yapmamasını, bir olay yeri tespit tutanağı hazırlamamasını savcı da oldukça garipsedi. Emniyet’in bu tutumu, dinleme operasyonunun Emniyet kaynaklı olabileceğine ilişkin şüphelerimizi artırıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kayıtlar ve dinleme aygıtı Jandarma Kriminal’de

İçerisinde, dinleme cihazını yerleştiren şahısların kendi aralarındaki konuşmaların da bulunduğu kayıtlar ve dinleme cihazı, laboratuvarda incelenmek üzere Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı’na gönderildi. Öte yandan, olay gününe ait mobese kayıtlarının tespit edilmesi ve dinleme cihazını yerleştiren şahısların kendi aralarında geçen konuşmalardan edinilen bilgiler ışığında, önünden geçmiş olabilecekleri çeşitli işyerlerine ait güvenlik kayıtlarının alınmasına ilişkin başvuru da savcılığa iletildi.

Ne olmuştu?

14 Ağustos tarihinde, Ankara’daki Saraçoğlu Mahallesi’ndeki kentsel sorunları ve Atatürk Orman Çiftliği’ne yapılan inşaatları görüşmek üzere Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde toplanan Başkent Dayanışması toplantısı öncesinde, odada dinleme cihazı bulunmuştu. Dinleme skandalının fark edilmesinin ertesi günü bir şahıs kendini polis olarak tanıtmış ve isim hanesinde Gültekin T. yazan, fotoğrafsız bir polis kimliğini oda yöneticilerine ibraz etmişti. Sahte olduğu anlaşılan kimlikte geçen ismin, aynı gün odaya gelen ve şüpheli hareketleriyle dikkat çeken başka bir şahsa ait olduğu, BirGün’ün ulaştığı fotoğraflarla anlaşılmıştı. Oda çalışanları BirGün’ün ulaştığı fotoğraftan Gültekin T.’nin 14 Ağustos günü odada bulunduğunu doğrulamış, Mimarlar Odası Ankara Şubesi bu yeni bilgileri savcılığa bildirmişti.