Tartışılan ODTÜ yoluyla birlikte, Yüzüncü Yıl’da meskenlerin hemen yanına akaryakıt istasyonu kuruluyor

Doğu Eroğlu (6 Eylül 2013 BirGün Gazetesi)

Ankara’da ODTÜ ormanı ile Yüzüncü Yıl ve Çiğdem mahallelerinden geçecek 8 şeritli otoban projesinin inşaatı devam ederken, Yüzüncü Yıl mahallesindeki konut alanı ortasında inşa edilecek akaryakıt ve LPG servis ve satış istasyonu için hazırlık yapıldığı anlaşıldı. Daha önce bölgedeki blokların ortak ısınma sisteminin yer aldığı araziyle ilgili imar planı değişikliğinin 30 Mayıs’ta Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nce kabul edildiği ortaya çıktı. Yüzüncü Yıl halkının yaşadığı konutlara 10 metre, yüzlerce öğrencinin öğrenim gördüğü iki farklı liseye ise 50 metreden az mesafede yer alacak akaryakıt ve LPG istasyonuna, mahallelinin Belediye Meclisi’ne başvurarak 29 Eylül’e dek itiraz etme hakkı bulunuyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in yıllardır kamuoyu gündeminde tuttuğu Eskişehir Yolu-Konya Yolu bağlantı projesinin ODTÜ ormanı, Yüzüncü Yıl ve Çiğdem mahallelerinde yarattığı dönüşüm büyüyerek sürüyor. Yüzüncü Yıl Mahallesi’nde, mahalleden geçen viyadük inşaatının başladığı günlerde, mahallede yer alan ısı merkezi binasının yıkımına başlanması, mahalle sakinlerinde soru işaretleri uyandırmıştı. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, ilgili alanın statüsünü “Akaryakıt-LPG servis ve satış istasyonu” olarak belirlediği, imar planı değişikliğinin 29 Ağustos’ta askıya çıkmasıyla anlaşıldı. Arazinin Yusufoğlu Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından 9 milyon TL karşılığında 100. Yıl Kooperatifi’nden satın alındığı, bu işlemin otoban inşaatının başlamasından birkaç ay önce gerçekleştiği öğrenildi.

Meskenlere 10 metre mesafede

Karayolları Trafik Kanunu’na bağlı, Karayolları Kenarında Yapılacak ve Açılacak Tesisler Hakkında Yönetmelik’te,karayolları sınır çizgisi ile akaryakıt depolanacak tanklar arasında 50 metre mesafe olması öngörülüyor. Akaryakıt İstasyonlarının Niteliklerini Düzenleme Tüzüğü’nde ise, eski eserler, ibadet yerleri, eğitim kurumları ve kamu binalarına 200 metreden daha az mesafede akaryakıt istasyonu kurulamayacağı belirtiliyor.

Akaryakıt ve LPG istasyonunu yapılacağı alan meskenlere 10, Kılıçarslan Lisesi öğrencilerinin öğrenim gördüğü binaya 30 metre mesafede bulunuyor. Öğrencilerin ve mahalle sakinlerinin de yararlandığı spor tesisleri ise akaryakıt istasyonunun kurulacağı alana bitişik. Akaryakıt istasyonunun 50 metre uzağında bir başka eğitim kurumu olan Karakusunlar İMKB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi yer alıyor. Yüzüncü Yıl halkının yaşadığı konutlara bitişik inşa edilen akaryakıt istasyonuyla ilgili onaylanan planda, istasyon ile meskenlerin arasından taşıt yolu geçtiği belirtiliyor. Ancak gerçekte böyle bir yol da mevcut değil.