Polis, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne ait kitap deposuna ‘bandrolsüz kitap arama’ bahanesiyle baskın düzenledi

Doğu Eroğlu (5 Ekim 2013 BirGün Gazetesi)

Ankara Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube’ye bağlı polis ekipleri, TMMOB’ye bağlı Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin çıkardığı yayınların arşivlendiği depoya baskın yaptı. Emniyet baskının, “bandrolsüz yayınlara el konulması amacıyla 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına Aykırılık suçu kapsamında” yapıldığını iddia ederken, Mimarlar Odası Ankara Şubesi yetkilileri, basılı eserlerin kamuoyunu bilgilendirme niteliği taşıdığı ve satış amaçlı basılmayıp ücretsiz dağıtıldığı gerekçesiyle aramaya tepki gösterdi.

Polis: ‘Mimarlar Odası olduğundan haberimiz yoktu!’

Mimarlar Odası Ankara Şubesi yetkilileri, odaya ait kitap deposundaki aramadan saat 12.00 sularında haberdar oldular. Deponun bulunduğu apartman sakinleri, Ankara Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube’ye bağlı polislerin kitap deposunun kapısına dayandığını haber etmeleri üzerine oda yetkilileri, Ziya Oralay Caddesi’ndeki depoya gittiler. Polisler oda yetkililerine, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Fikri ve Sınai Haklar Soruşturma Bürosu’nun “5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına Aykırılık Suçu” işlendiğine ilişkin bildirimi sebebiyle Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nden çıkartılan arama iznini gösterdiler. 3 Ekim tarihinde çıkartılan arama izninde geçen, “Alt katta girişe göre sol tarafta camları kahverengi ambalaj kâğıdı ile kapalı yer ve müştemilatında suç delillerinin ele geçirilmesi amacıyla” ifadeleri dikkat çekti.

Oda yetkilileri polislere, dairenin Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından kiralandığını ve odaya ait yayınların bulundurulduğu bir depo olarak kullanıldığını söylediler. Polisler, adresin Mimarlar Odası’na ait olduğunu bilmediklerini ifade ettiler ve arama izni talebinde bulunan savcıya telefon açtılar. Dairenin Mimarlar Odası’na ait olduğunu öğrenen savcı, aramaya devam edilmesi talimatını verdi. Polisler, TMMOB ve Mimarlar Odası avukatlarının ve Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ile şube sekreteri Tezcan Karakuş Candan’ın hazır bulunduğu aramada, odanın bastırdığı kitapların sayımını yaptılar ve bandrolsüz olanları tespit ettiler.

‘Muhalefet bandrollümüz yok!’

Baskını Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, BirGün’e değerlendirdi. Depoda, Mimarlar Odası ve TMMOB’nin bastırdığı kitap, çalışma raporu ve broşürlerin bulunduğunu ifade eden Candan, “Depoda yaklaşın 10 bin kitap bulunuyor. Bu eserler satış amacıyla basılmadı, kitapların hepsi ücretsiz olarak Mimarlar Odası’ndan edinilebiliyor. Bu baskının Fikir ve Sanat Eserleri Yasası’na aykırılıktan ziyade, Mimarlar Odası’nın toplumsal muhalefete yaptığı katkıdan kaynaklandığını sanıyoruz. Sorun kitap bandrolü değil, muhalefet bandrolü!” diye konuştu.

Hangi eserler bandrol gerektiriyor?

5846 sayılı Fikir Ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 81’nci maddesine göre, musiki ve sinema eserlerinin çoğaltılmış nüshaları ile süreli olmayan yayınlara bandrol yapıştırılması zorunluluğu bulunuyor. 2001’de yürürlüğe giren Bandrol Uygulamasına İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’te, süreli olmayan yayınlar, “Fikir ve sanat eserlerini içeren, belirli sürelere tabi olmaksızın yayımlanan ve gazete, dergi, ünite dergisi, yıllık, almanak ve benzeri dışında kalan her tür yayın” biçiminde tanımlanıyor.

Odaya böcek yerleştirmişlerdi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, geçtiğimiz aylarda yönetim kurulunun toplantı yaptığı salon yakınına yerleştirilen dinleme cihazıyla gündeme gelmişti. Dinleme cihazını yerleştiren şahıslardan birinin G. T. isimli bir polis olduğunu BirGün tespit etmiş, polis memuru G. T. savcılıktaki sorguya çağrılmasına rağmen katılmamıştı.