Çağdaş Hukukçular Derneği, Ali İsmail Korkmaz’ı polislerin öldürdüğünü aylarca inkâr eden, davanın başka ilde görülmesi için çaba gösteren ve gazetecileri tehdit eden Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna hakkında suç duyurusunda bulundu

Doğu Eroğlu (5 Ekim 2013 BirGün Gazetesi)

Çağdaş Hukukçular Derneği, önce Ali İsmail Korkmaz cinayeti davasının “kamu güvenliği” gerekçesiyle Eskişehir’den başka bir kentte görülmesi yönünde görüş bildiren, sonrasında ise davanın taşınması hakkında haber yapan Radikal Gazetesi muhabiri İsmail Saymaz’ı tehdit eden Vali Güngör Azim Tuna hakkında suç duyurusunda bulundu.

Çağdaş Hukukçular Derneği adına basına bilgi veren Avukat Hüseyin Aslan, tıpkı Ankara’da öldürülen Ethem Sarısülük’ün davası gibi, Eskişehir’de yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz davasının da kamuoyundan kaçırılmaya çalıştığını söyledi. Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın davaya bakan Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği yazıda, Çağdaş Hukukçular Derneği’nin yasadışı bir örgüt gibi gösterildiğinin altını çizen Aslan, Vali Tuna’nın bilinçli olarak yargılamayı etkilemeye çalıştığını belirtti. Aslan, “Bir kamu görevlisi ile bağdaşmayacak beyan ve eylemlerde bulunan Vali Tuna, görevini kötüye kullanmıştır ve derhal istifa etmelidir” diye konuştu.

Eskişehir gözden düştü mü?

Aslan, daha önce devlet görevlilerinin işlediği cinayetlerde “güvenli kent” olarak kullanılan Eskişehir’de, iş Ali İsmail Korkmaz davasına gelince kamu güvenliğinin sağlanamayacağı endişesinin ortaya çıkmasını da eleştirdi. Aslan, “Uğur Kaymaz, Şerzan Kurt, Nezir Tekçi davaları güvenlik nedeniyle başka kentlerden alınıp Eskişehir’de görüldü. Ali İsmail Korkmaz davasının başka yere naklini sağlamaya çalışmakla, bu davayı sahipsiz bırakmaya, bu davayı sahiplenen Eskişehir halkından koparmaya çalıştığınızın farkındayız” ifadelerini kullandı. Aslan ve beraberindeki ÇHD mensubu avukatlar, basın açıklamasının ardından, “tehdit, yargı görevi yapanı etkileme, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, görevi kötüye kullanma” suçlarını işlediği iddiasıyla Vali Tuna hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundular.