Mersin’in Tarsus ilçesindeki Boğazpınar Köyü’nde yapılmak istenen HES için gazeteci-sermayedar işbirliği yapıyor, köylü direniyor 

Doğu Eroğlu (30 Kasım 2013 BirGün Gazetesi)

Mersin’in Tarsus ilçesindeki Boğazpınar köyünde yapılmak istenen HES’e karşı çıkan köylüler, köydeki toplumsal muhalefetin yükseldiği andan itibaren, karşılarında Tarsus’ta yayın yapan haftalık İleri Gazetesi’ni ve gazetenin sahibi Mehmet Samancı’yı buldular. Samancı, “Boğazpınar Köyü’nde iddialar havada uçuşuyor!” “Boğazpınar Köyü’ndeki cevap bekleyen sorular” ve “Bu nasıl öfke?” gibi manşetleriyle HES’e karşı direnen köye karşı kamuoyu yaratmaya çalışıyor. Köylüler hakkında suç duyurularında bulunan Samancı ile Boğazpınar Köyü’ne yapılması planlanan ikinci HES projesinin üstlenen KTM Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Halil Gök arasında ise su sızmıyor.

HES karşıtı köylüye yaylım ateşi

Boğazpınar Köyü yakınlarına 2010’da kurulan ilk HES projesi olan Gök HES’in ardından, ikinci projeye karşı çıkan ve HES karşıtı gösteriler düzenleyen köylüler, Tarsus’ta yayın yapan İleri Gazetesi’nin karalayıcı haberlerine hedef oldular. HES karşıtı festivalde sahne alan çocuk korosunu ve yapılan yürüyüşleri sert biçimde eleştiren İleri Gazetesi’nin sahibi Samancı, “Kendilerini 2911 Sayılı Kanun’dan muaf mı sanıyorlar?” manşetiyle HES karşıtı muhalefete sert çıktı. Gazetenin bir başka sayısında ise “Boğazpınar Köyü’nde iddialar havada uçuşuyor!” manşetini atan Samancı, köyde bir rüşvet skandalı olduğu iddiasını ortaya attı.

Samancı’nın haberlerine çoğu zaman, KTM Grup personeli olarak çalışan Boğazpınar sakinleri kaynak oluşturuyorlar. İkisi de geçmişte Boğazpınar Köyü muhtarlığı yapmış olan ve biri KTM Grup’a bağlı bir otelde aşçı, diğeriyse yine KTM Grup’un sahibi olduğu Gök HES’te bekçi olarak çalışan köylüler, HES karşıtı direniş aleyhinde verdikleri ifadelerle sık sık Samancı’nın yaptığı haberlerde yer alıyorlar. Samancı’nın Tarsus’taki ofisinde bazı köylülerle gizlice görüşmeler yaptığını belirten HES karşıtı Boğazpınarlılar, Halil Gök’ün Mehmet Samancı aracılığıyla köydeki mücadeleyi itibarsızlaştırmaya çalıştığını söylüyorlar.

Gazetecinin ağası var

Boğazpınar Köyü’ne ikinci HES projesini planlayan KTM Şirketler Grubu’nun sahibi ve yönetim kurulu başkanı Halil Gök ile Boğazpınar Köyü sakinlerini hedef alan yayınlar yapan gazeteci Mehmet Samancı arasındaki dostluk ise sosyal iletişim ağlarına dahi yansıyor. Samancı’nın kişisel Facebook hesabına koyduğu, hamakta uzanırken çekilmiş bir fotoğrafa, internette Halil “Ağa” Gök adını kullanan HES şirketi sahibinin yaptığı, “20 sene önce de böyle yatıyordun.. Dünya senin için.. Kişinin ağası olması böyle bir şey” yorumu, ikili arasındaki ilişkiyi gözler önüne seriyor. Samancı’nın Boğazpınar yakınlarında yine KTM Grup’un sahibi olduğu Gök HES yemekhanesinde yemek pişirirken, tesislerin bahçesinde mangal yaparken çekilmiş pek çok fotoğrafı bulunuyor. Samancı kişisel Facebook hesabına koyduğu fotoğraflardan birinde, Tarsus’ta KTM Grup’un sponsorluğunda düzenlenen AKP Siyaset Akademisi afişi önünde gözüküyor.

Cinsel taciz iddiası

Mersin İleri Gazetesi’ni çıkartan Samancı, kendisine hakaret ettiği iddiasıyla Boğazpınar Köyü’nün 8 sakini hakkında da suç duyurusunda bulunmuş durumda. Boğazpınar köylülerinin Facebook’ta kurduğu Boğazpınar Köyü HES Karşıtı Platform isimli sayfada gazetesinde yer alan haberlerin kendisinden izinsiz olarak paylaşıldığı iddiasıyla şikayetçi olan Samancı, köylüleri kendisini “Çevreci adı altında toplanan marjinal gruplara” hedef göstermekle suçladı. 

Samancı, köy sakinlerinden Ahmet Öztürk’ü ise kendisine cinsel tacizde bulunmakla suçladı. İleri Gazetesi’nde yer alan “Suskunluğumuz asaletimizdendir. Her lafa verecek cevabımız var lakin bir lafa bakarız laf mı diye, bir de söyleyene bakarız adam mı diye!” ifadeleri hakkında Ahmet Öztürk, Facebook üzerinden “Ergen edebiyatı yaptırma bize” yanıtını verdi. Öztürk hakkında şikayette bulunan Samancı savcılığa verdiği suç duyurusunda “Şüphelinin mecazi anlamları bilmemesi düşünülemez. Toplumumuzda ‘ergen edebiyatı’ küfür, fiziki şiddet ve cinsel taciz manasına gelmektedir” ifadelerini kullandı.

Mehmet Samancı iddialarla ilgili BirGün’e konuştu:

30 yıldır gazetecilik yapıyorum ve her yaptığımız haberde bir şeyler söylenir. Yaptığımız haberler yasal sınırlar çerçevesinde olur ve hiçbir haber, ondan rahatsız olanlara hakaret hakkını vermez. Halil Gök’le farz edin ki arkadaşım… Boğazpınar köylülerinin iyi niyetli olduklarına inanmıyorum. Haklarını demokratik bir biçimde savunsalar başka… Ama tehdit ortaya çıktığı an, basın açıklamaları sırasında arkadan silahlar sıkılırsa işler değişir. Demokratik talepler böyle aranmaz. Haberler üzerine hem telefonumdan arayıp taciz ettiler hem de hakarette bulundular. Kimseyle kişisel bir husumetim yok. Halil Gök’le olan arkadaşlığımdan ötürü bir yayın yapmam söz konusu olamaz.