Yerel seçimlerde AKP’den aday olan HES şirketi sahiplerinin şikâyeti üzerine, daha önce hakkındaki benzer iddialarda takipsizlik kararı verilen Boğazpınarlı HES direnişçisi Ahmet Öztürk 13 buçuk yıl hapis istemiyle yargılanacak

Doğu Eroğlu (9 Mart 2014 BirGün Gazetesi)

AKP’den Mersin 1. sıra il genel meclis üyesi adayı HES şirketi ortağı Kadir Canlı’nın şikâyeti üzerine, Boğazpınar Köyü’nde düzenlenen şenlikte slogan atan yerel yaşam savunucusu Ahmet Öztürk, “tehdit ve hakaret” suçlarından 13 buçuk yıl hapis istemiyle yargılanacak. Savcılık, HES’çilerin suç duyurusu üzerine yaptığı incelemede, Boğazpınar Köyü sakinlerinden Öztürk’ün Ağustos 2013’te düzenlenen Karasu Kültür ve Sanat Festivali’nde megafonla söylediği, “HES yapma boşuna yıkacağız başına, köylüler kardeş HES’çiler kalleş” ifadelerini tehdit ve hakaret saydı, iddianame Tarsus 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Boğazpınar Köyü yakınlarındaki Karasu Deresi üzerine HES inşa etmek isteyen Çamlıyayla Elektrik Üretim A.Ş.’nin ortaklarından olan Canlı’nın avukatlığını AKP Tarsus Belediye Başkan Adayı Hakkı Meniz yapıyor.

‘HES yapma boşuna yıkacağız başına’ hakaret sayıldı

10-11 Ağustos 2013 tarihlerinde Boğazpınar Köyü’nde düzenlenen Karasu Kültür ve Sanat Festivali’nde yapılan etkinlikler sırasında Ahmet Öztürk’ün “HES yapma boşuna yıkacağız başına, köylüler kardeş HES’çiler kalleş” ifadeleri, Tarsus Cumhuriyet savcısı tarafından “şirket yetkilileri aleyhine hakaret ve tehdit” olarak değerlendirildi. HES şirketi ortaklarından AKP il genel meclisi 1. sıra adayı Kadir Canlı’nın yaptığı suç duyurusu üzerine savcılığa ifade veren Öztürk, şikâyete konu sözleri belli bir kişiyi kastederek sarf etmediğini ve azmettirme amacı olmadığını, yerel yaşam alanlarına HES inşa ederek zarar verilmesine tepki gösterdiğini belirttiyse de, savcılık Öztürk’ün ifadelerini hakaret ve tehdit saydı. Savcılık, daha önce Öztürk hakkındaki benzer iddialar için verilen takipsizlik kararlarını dikkate almadı. Savcılığın hazırladığı iddianamenin Tarsus 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesiyle, Öztürk’ün yargılanması kesinleşti. Hakaret ve tehdit suçlarından hâkim önüne çıkacak Ahmet Öztürk’ün, aynı anda birden fazla kişiye suç işlediği için cezasında artırım istenirken, savcı Öztürk’ün siyasi haklarından da men edilmesini talep etti. 1 buçuk yıl ila 13 buçuk yıl arasında hapis istemiyle yargılanacak Öztürk, savcının talebi doğrultusunda TCK 53’üncü maddeden de ceza aldığı takdirde memur olamayacak, seçme ve seçilme haklarını kullanamayacak, vakıf, dernek, şirket veya partilerde yöneticilik yapamayacak. HES şirketi ortaklarından Canlı’nın haklarında suç duyurusunda bulunduğu diğer 4 Boğazpınarlı hakkında ise savcılık takipsizlik kararı verdi.

Köylüler HES istiyormuş

Öte yandan Çamlıyayla Elektrik Üretim A.Ş. ortaklarından Canlı’nın savcılığa yaptığı suç duyurusunda kullanılan ifadeler dikkat çekti. Karasu Kültür ve Sanat Festivali sırasında çekilmiş görüntülerden oluşan CD’leri de savcılığa sunan Canlı, suç duyurusu dilekçesinde ilginç ifadeler kullandı. “Yapımına henüz başlanmayan bu santralin hiçbir zaman yapılmaması için şüpheliler Karasu Kültür ve Sanat Festivali adı altında program yapmışlardır. Halkı yanlış bilgilendirmek suretiyle de festival adı altında eylemler yapmışlardır. Eylemde sanki tüm köy halkı HES yapımına karşıymış gibi gösterilmiştir oysaki köylünün büyük kısmı bu HES yapımına destek vermektedir” ifadelerinin yer aldığı suç duyurusunda, “HES yapma boşuna yıkacağız başına” sözlerini içeren bir şarkı seslendiren çocuk korosundan da Ahmet Öztürk sorumlu tutuldu.