Gaziantep’teki mücahit hastanesini yöneten İmkander Başkanı Murat Özer silahlı örgütlere yardım ettiklerini kabul etmedi, ertesi gün ölen El Nusra komutanı için taziye mesajı yayınladı

Doğu Eroğlu (25 Eylül 2014 BirGün Gazetesi)

İslami Cephe bünyesinde Suriye’de çatışan savaşçılara Gaziantep’te açtığı hastane aracılığıyla tıbbi yardım sunan İmkander’in yöneticisi Murat Özer, yaptığı basın açıklamasında İMKANDER yanlı haberleri tekzip ederek hukuki yollara başvuracağını belirtti. Açıklamasının üzerinden bir gün geçmeden Özer ABD bombardımanında ölen El Nusra komutanı için kişisel Twitter hesabı üzerinden taziye mesajı yayınladı.

‘Gerçek değil duyum’ savunması

Gaziantep’in Şahinbey Belediyesi sınırları içerisindeki Akyol Mahallesindeki hastaneye giren ve tıbbi yardım şebekesi hakkında bilgi alan BirGün’ü, haberi “duyumlar üzerine kaleme almakla” suçlayan Özer, haberle ilgili hukuki yollara başvuracaklarını açıklamıştı. Ancak mücahit hastanesinde İmkander flamaları ve İslami Cephe üyesi silahlı gruplardan Tevhit Tugayları amblemleri altında çekilen fotoğraflar Özer’in “gerçek değil duyum” savunmasını geçersiz kılıyor. Hastanede çekilen fotoğrafta, Suriyeli mücahitlerin komutanlarından biri, BirGün Gazetesi muhabiri Doğu Eroğlu ve İmkander Gaziantep temsilcisi Sait Gökdere’yle birlikte görülüyor.

el-Nusra komutanına taziye

BirGün’de yer alan haberin ardından yaptığı açıklamada savaştan kaçan tüm Suriyelilere insanı yardım yaptıklarını iddia eden İmkander Başkanı Murat Özer, açıklamasının üzerinden bir gün geçmeden, kişisel Twitter hesabı üzerinden bombardımanda ölen El Nusra’nın Türk komutanı Ümit Toprak için taziye mesajı yayınladı. Özer, “Türkiyeli güzel Müslüman Ümit Toprak (Ebu Yusuf) ABD Saldırısında şehit oldu. Allah rahmet eylesin” ifadelerini kullandı. Özer basın açıklamasında BirGün’deki haber yoluyla İmkander’in “Esed rejiminin destekçisi ve Hatay-Reyhanlı’da 52 vatandaşımızı hunharca katletmiş olan terör örgütlerine hedef gösterildiğini” iddia etmişti.

‘Yüzde 97’si mücahit’

Özer tesisin insani yardım amaçlı olduğunu ileri sürse de, İmkander Gaziantep temsilcisi Sait Gökdere BirGün’e yaptığı açıklamada hastane ve tıbbi yardım şebekesinin Suriye’de çarpışan Esat karşıtı örgüt İslami Cephe savaşçılarına hizmet verdiğini açıklamış, hastanede kalanların yüzde 97’sininse mücahitlerden oluştuğunu belirtmişti. Gökdere şu açıklamaları yapmıştı: “İktidardan binlerce kez razı olsun ki bu Suriyeli kardeşlerimize göstermiş olduğu tolerans ve kardeşlik duyguları ve yardım içindeki yaklaşımıyla çok büyük şeylere sebep oldu. Biz bu arada kalktık burada Gaziantep İmkander olarak 75 yataklı şu an hizmet veren, refakatçılarıyla beraber 125 kişiyi bulan bir rehabilitasyon merkezimiz var. Orada yaralı mücahitler var. Yaralı mücahitlere hizmet ediyoruz yani. Orada yatanların hepsi Cephe İslamiyye’nin (İslami Cephe) mücahitleri. Artı, Cephe İslamiyye’nin mücahitlerinin aileleri. Bir yer bombalandığında sivillere de hizmet veriyoruz ama genelde mücahitler yani hizmet görenler. Tedavi görenlerin yüzde 97’si, yüzde 98’i mücahitler.”