Büro Emekçileri Sendikası, Sosyal Güvenlik Kurumu Ankara İl Müdürlüğüne bağlı bir çalışanın, resmi yazışmalarını IŞİD’in de kullandığı Peygamber mührü logosuyla imzaladığını açıkladı

Doğu Eroğlu (2 Ekim 2014 BirGün Gazetesi)

Büro Emekçileri Sendikası Genel Merkezi, savaş tezkeresi hakkında gerçekleştirdiği basın toplantısında, Ankara’da yaşanan bir olaya da değindi. BES yöneticileri, Ankara Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Ulucanlar Sosyal Güvenlik Müdürlüğünde çalışan bir denetçinin, resmi yazışmalarında IŞİD tarafından da kullanılan Peygamber Mührünü kullandığını bildirdi. 

Resmi yazışmada Peygamber Mührü

BES Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Peygamber Mührünün resmi kurumlardaki yazışmalara girmesi hakkında, “SGK Ankara İl Müdürlüğü’nde görevli bir büro emekçisi, kurum içerisinde tüm çalışanlara gönderdiği bir mesajda IŞİD logosunu kullanabilmektedir. Bu logoyu kullanırken kimden, kimlerden cesaret aldığı ortadadır. Sendikamız konu ile ilgili her türlü girişimde bulunacak, olayın takipçisi olacaktır” değerlendirmesini yaptı. İlgili çalışanın diğer SGK çalışanlarına yolladığı bir e-postada, kişisel imzasında IŞİD tarafından da kullanılan ve IŞİD bayrağında yer alan Peygamber Mührü görselini kullandığını gösterir ekran görüntüsü BES tarafından basına dağıtıldı.

Peygamber Mührü Nedir?

Peygamber Mührü veya “Mühr-ü Şerif” olarak bilinen görsel, İslam Peygamberi Muhammed’le aynı dönemde yaşayanlara göre, ilk olarak Muhammed’in yabancı devletlerin liderleriyle yapacağı yazışmalarda kullanılmak üzere bir mühre ihtiyaç duymasıyla ortaya çıktı. Satırlarında sırayla, “Muhammed,” “Resul” ve “Allah” yazan mühür, aynı zamanda yüzük olarak da kullanılıyordu. Ortaya çıkışından itibaren pek çok İslam devleti ve örgüt tarafından kullanılan mühür görseli, IŞİD’in bayrağında da yer alıyor.