Ordu Valisi, kentteki Çiseli Şelalesinin fotoğrafını Milli Piyango biletlerine bastırttı. Ancak biletlerde görülen şelaleyi kurutacak HES projesine yine Valiliğin onay verilmiş olduğu anlaşıldı

Doğu Eroğlu (21 Ocak 2015 BirGün Gazetesi)

Ordu Valisi girişimde bulundu, Ordu’daki Çiseli Şelalesinin fotoğrafı 19 Ocak çekilişi için 10 milyon adet basılan Milli Piyango biletleri üzerinde kullanıldı. Vali İrfan Balkanlıoğlu, Çiseli Şelalesinin Milli Piyango biletleri üzerine basılacağını, bu yolla Ordu’nun tanıtımına katkı sağlanacağını gururla anlattı. Ancak biletlere basılan Çiseli Şelalesini yok edecek HES projesine yine Ordu Valiliğinin izin vermiş olduğu anlaşıldı. Yalnızca 0,975 megavat kurulu güce sahip Selimiye HES projesinin, 2013 yılında Ordu Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün aldığı “ÇED Gerekli Değildir” kararıyla onaylandığı görüldü. HES projesinin hayata geçirilmesi halinde, Çiseli Şelalesinin bulunduğu bölge baypas edilecek, şelale yok olacak. Vali, üzerinde Çiseli Şelalesi ile “Ordu’nun dereleri turizm için akıyor” yazısının bulunduğu biletle, basına poz da vermişti.

Kurutacağı şelaleyi bilete bastırdı

19 Ocak tarihli çekiliş için satışa sunulan Milli Piyango biletleri üzerinde Çiseli Şelalesinin bulunacağını çekilişin bir hafta öncesinde duyuran Vali Balkanlıoğlu, “Milli Piyango biletiyle, türkülere konu olan Ordu’nun dereleri ve üzerindeki şelaleleri, gölleri, çok sayıdaki insanın dikkatini çekecek ve beğenisini kazanacaktır. Bu yolla da Ordu’nun tanıtımına ciddi katkıda bulunmuş olacağız” yorumunu yapmıştı. Ordu’yu, “ormanların içinden akan dereleri, doğal şelaleleri, gölleri, menderesleri görülmeye ve yaşanmaya değer” sözleriyle tarif eden Vali, bu tanıtım hamlesiyle birlikte kentteki eko-turizmin gelişmesini istediğini aktarmıştı. O piyango biletindeki şelale, Selimiye HES projesinin hayata geçirilmesi halinde yok olacak.

‘Valilik kendi kararını bilmiyor mu?’

Ordu Doğal Yaşam Alanlarını Koruma Platformu adına BirGün’e açıklamalarda bulunan platform sözcülerinden Ertuğrul Gönül’se şaşkınlığını gizleyemedi. Gönül, şu değerlendirmeyi yaptı: “İki ay önce Vali Balkanlıoğlu ziyaret ettiği Çiseli ve Kurşunçal Şelalelerinden çok etkilenerek bölgenin korunması gerektiğini ifade etmiş. Bunu öğrenince biz de Valiliğe dilekçe vererek, şelalelerin ve Çukurköy Deresi havzasının koruma altına alınması için başvuruda bulunduk. Edindiğimiz bilgiye göre, 1 yıl boyunca bölgenin ekosistemini inceletecek olan Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü, koruma talebimizle ilgili kesin kararı alacak. Ama öte yandan aynı alana planlanan bir HES projesi var. Ordu Valiliğinin aldığı ÇED Gerekli Değildir kararından Valinin haberi var mı, yok mu bilemiyoruz!”

Fikir de Validen çıkmış

Ordu Valiliğinin resmi internet sitesine göre, Milli Piyango biletlerine, HES yapıldıktan sonra yok olacak Çiseli Şelalesinin basılması fikri de Vali Balkanlıoğlu’na ait. Valiliğin internet sitesinde 19 Ocak tarihinde yer alan haberde, “Vali Balkanlıoğlu, her fırsatın en iyi şekilde değerlendirilerek Ordu’nun etkin bir şekilde tanıtılması çalışmaları kapsamında, Milli Piyango’nun 19 Ocak 2015 tarihli çekilişi için satışa sunulan biletlerin üzerinde Altınordu ilçesine bağlı Karaoluk Mahallesinde bulunan Çiseli Şelalesinin fotoğrafının yer almasını sağlamıştı” ifadeleri yer alıyor.