IŞİD’in Ankara’daki örgütlenme merkezi olarak bilinen Hacıbayram’da, El Nusra sempatizanı İslamı örgüt mensupları, Charlie Hebdo seçkisi yayınlayan Cumhuriyet Gazetesine, “Ümmet sizin gibi sefilleri hayat sahnesinden uzaklaştıracak” diye seslendi

Doğu Eroğlu (24 Ocak 2015 BirGün Gazetesi)

Ankara’da IŞİD’in örgütlenme merkezi olarak bilinen Hacıbayram Mahallesinde, Hacıbayram Camii avlusunda eylem yapan radikal İslamcılar, hilafet çağrısı yaptı, Charlie Hebdo seçkisi yayımlayan Cumhuriyet Gazetesini ve Fransa’daki Birlik Yürüyüşüne katılan Başbakan Davutoğlu’nu yuhaladı. “Hilafet Devletinin gölgesi dünyanın üzerine düşmüştür” açıklamasını yapan grup, hilafet geri geldiğinde Peygambere dil uzatanlara hak ettikleri cevabın anında verileceğini söyledi, Cumhuriyet Gazetesiniyse tehdit etti: “Bu ümmet demokrasiyi de, demokrasinin ardına sığınan sizin gibi sefilleri de bir gün hayat sahnesinden uzaklaştıracaktır.” Eylem sırasında Tevhit bayrakları sallanırken, “Peygamber onurumuzdur,” “Resul’e hakaret ümmete hakarettir,” “Hilafet olsaydı sana hakaret edebilirler miydi ya Rasullallah?” “Kahrolsun Fransız Charlie,” “Liderimiz Muhammed yolumuz hilafet” yazılı döviz ve afişler taşındı. Basın açıklamasını yaklaşık 250 kişilik bir erkek grubu yaparken, yaklaşık 100 kadın ve çocuk belirli bir mesafeden eyleme destek verdi.

‘Rabbim, tez zamanda hilafeti ikram eyle’ 

Cuma namazının ardından Hacıbayram Camii avlusunda, Köklü Değişim Dergisi ve Çağrı Der tarafından düzenlenen eylem, tekbirler, salavatlar ve getirilen şahadetlerle başladı. İlahiyatçı yazar Abdullah İmamoğlu önce Kunut Duasını okudu, daha sonra son gelişmelerle ilgili temenniler hep bir ağızdan aktarıldı. Edilen duadaki, “Ey Rabbim, Peygamber Efendimizi hakaret eden kafirleri sana havale ediyoruz. Sen onları kahhar isminle kahreyle” ve “’Ey Rabbim, tez zamanda hilafeti bize ikram eyle” ifadeleri dikkati çekti. Duaların ardından geçilen basın açıklamasındaysa, “Artık İslam ümmeti ayağa kalkmaktadır. Hilafet Devletinin gölgesi dünyanın üzerine düşmüştür. Hilafet geri geldiğinde Peygambere dil uzatanlara hak ettikleri cevap anında verilecektir” sözleri kullanıldı.

Demokrasi eşittir Peygambere hakaret

Eylemde en sert açıklamalar, 2011’de Muhammed karikatürleri yayımlayan ve geçtiğimiz hafta Yemen El Kaide’sine bağlı militanlar tarafından saldırı düzenlenen Fransız Charlie Hebdo Dergisine yönelikti. Yapılan açıklamada, “Müslümanlara yönelik oyunlardan biri de Peygamberimize yönelik hiciv ve hakaret içeren karikatürlerdir. Dayatılmaya çalışılan demokrasinin özeti budur. Demokrasi, Peygambere hakareti güler yüzle karşılamanın adıdır!” ifadeleri kullanıldı.

Cumhuriyet’e tehdit: ‘Sizi hayat sahnesinden uzaklaştıracağız’

Charlie Hebdo’nun saldırının ardından tüm dünyada 6 milyon adet basılan sayısından bir seçki yayımlayan Cumhuriyet Gazetesi bir süre yuhalandı. Açıklamada, “Peygambere hakaret edenler sadece Fransa’da yaşamıyor. Cumhuriyet, Charlie Hebdo’ya destek vermek için Efendimize hakaret içeren karikatürleri yayımlama cüretinde bulundu. Bu ülkede yaşıyorsunuz, bu ülke insanının sırtından para kazanıyorsunuz. Şunu unutmayın ki bu ümmet demokrasiyi de, demokrasinin ardına sığınan sizin gibi sefilleri de bir gün hayat sahnesinden uzaklaştıracaktır. Demokrasi putunuz yok olacak ve sizler de onun altında kalacaksınız” dendi.

Davutoğlu’na tepki

Charie Hebdo’ya yönelik terör saldırısının ardından Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Birlik Yürüyüşünde, terörizme karşı diğer devlet başkanları ve başbakanlarla kol kola yürüyen Başbakan Ahmet Davutoğlu da tepkilerden payını aldı. Açıklamada Davutoğlu’na yönelik, “Onları gördünüz. Peygambere sahip çıkmadılar, bilakis karikatürleri çizenlere, destek verenlere sahip çıktılar. Ümmetin başındaki yöneticiler Müslümanların acımasız katilleriyle kol kola girip sözde teröre karşı yürüdüler” sözleri yer aldı.

Örgütler El Nusra sempatizanı

Hacıbayram Camii avlusunda düzenlenen eylemin düzenleyicilerinden olan Köklü Değişim Dergisi, Bursa’da gerçekleştirdiği bir etkinlikte, El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi için dua okutarak dikkatleri çekmişti. Eylemin diğer çağrıcısı olan Çağrı Der ise El Nusra’yı destekleyen örgütlerden biri olarak biliniyor.