Davanın 9’uncu duruşmasında sanık Mustafa Kılınç’ın telefonuna ilişkin HTS kayıtları dosyaya eklendi, yeni deliller yüzünden tutuksuz sanık Burhan Gök önümüzdeki duruşmada dinlenecek

Doğu Eroğlu (22 Aralık 2017 Diken)

5 Haziran 2015 HDP Diyarbakır Mitingi Saldırısının faillerinin yargılandığı davanın dün gerçekleştirilen 9’uncu duruşmasında, sanıklardan Mustafa Kılınç’ın üzerinde yakalanan telefonda kullanılmış telefon hatlarına ilişkin HTS kayıtları dosyaya girdi. Duruşma sırasında yeniden sorgulanan Kılınç’ın 2015’in ilk 6 aylık kısmında telefonunda kullandığı 5 ayrı hattın kayıtları üzerinde yapılan incelemenin ardından görüştüğü kişiler belirlenmeye çalışılacak. Daha önceki duruşmalarda serbest bırakılan ancak daha sonra İslam Devleti yetkilileriyle yaptığı görüşmeler mahkemeye sunulan sanık Burhan Gök’ün de, Ankara Batı 2. Ağır Ceza Mahkemesinde 13 Şubat 2018’de görülecek bir sonraki duruşmada SEGBİS’le dinlenmek üzere zorla getirilmesine karar verildi.

İstanbul Atatürk Havalimanında yoğunluk

Müşteki avukatlarından Kazım Bayraktar’a göre, Mustafa Kılınç’a ait HTS kayıtları ilginç bir örüntüye işaret ediyor. Tekirdağ-Çorlu ve İstanbul Atatürk Havalimanında sinyal veren telefon hatları ile Gaziantep’te bulunan Kılınç arasında nadiren telefon görüşmeleri yapıldığını ancak binlerce mesajlaşma gerçekleştirildiğini kaydeden Bayraktar, “HTS kayıtları üzerinden aslında bu davalarda sanık olması gerekirken davalar dışında kalan kişileri belirleyip dosyalara ekletmeye çalışıyoruz” diye konuştu. Kılınç’ın kullandığı hatların gösterdiği HTS sinyalleri örüntüsü, Türkiye’ye gelen yabancı şahısları İslam Devleti kontrolündeki bölgeye sevk etmekle sorumlu birimde Kılınç’ın da yer almış olabileceğini ihtimalini güçlendiriyor.

Serbest kalan sanık en derin yapılarla ilişkili

Davanın 6’ncı duruşmasında, tutuklu sanıklardan Burhan Gök tahliye edilmiş, Gök’ün İslam Devleti Hudut İdaresi ve İslam Devleti Türkiye Koluyla yaptığı görüşmelerse 8’inci duruşmada müşteki avukatları tarafından mahkemeye sunulmuştu. Türkiye’de yürütülen diğer İslam Devleti konulu soruşturmalar kapsamında gerçekleştirilen iletişim tespitlerine göre, Burhan Gök İslam Devletinin Türkiye Sınır Emiri İlhami Balı’yla, sınıra getirilecek kişiler hakkında 18 Kasım 2014 tarihinde bir görüşme yapmıştı. Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesinin kararıyla kayıt altına alınan görüşmede, kendisine ait olduğunu kabul ettiği telefon hattını kullanan Gök, kendisini Balı’ya “Ahmet Furkan” ismiyle tanıtmıştı.

BTK’dan ek HTS talebi

Bu isme İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının gerçekleştirdiği bir başka soruşturma da rastlanmış, iletişimin tespiti çalışmalarında kendisini Ahmet Furkan olarak tanıtan bir kişinin İslam Devleti Türkiye Kolu yetkililerinden Ebu Suheyf’le görüştüğü belirlenmişti. 16 Ekim 2014 tarihli görüşmede Ahmet Furkan isimli şahıs, Türkiye Sınır Emirliği görevini İlhami Balı’dan devraldığını, sınır geçişlerini artık kendisinin yürüttüğünü anlatıyordu. Bu görüşmelerin ikisinin de Gök tarafından yapılıp yapılmadığını anlamak için HTS kayıtlarını Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan (BTK) istendi. Burhan Gök’ün gözaltına alındığı sırada üzerinde yakalanan telefon hattının HTS kaydının istenmediği anlaşıldı. Böylelikle hem Gök adına kayıtlı telefon hem de üzerinden çıkan diğer hattın HTS kayıtları için BTK’ya talepte bulunuldu. Gözaltına alındığı sırada Gök’ün üzerinde yakalanan telefonun IMEI numarası, araştırmada kullanılmak üzere BTK’ya bildirildi. Böylelikle Burhan Gök konuşmaları aynı cihazdan ancak farklı telefon hatları kullanarak gerçekleştirmişse bile, iki görüşmeyi de yapanın Gök olup olmadığı anlaşılabilecek. 

İlgili haberler: http://www.diken.com.tr/diyarbakir-saldirisi-davasinda-mahkeme-en-kritik-sanigi-elinden-kacirmis/