İlk yayın: 23 Eylül 2011 @ homoinsurrectus.wordpress.com

El Cezire Leaks serisi başka bir çeviriyle sürüyor. El Cezire hakkındaki iddiaları da içeren yazışmaların serbest bırakılmasından 15 gün önce fark ettiğim bir yazıyı paylaşmak istiyorum, yakın zamanda ortaya çıkan iddialar yazıyı farklı bir gözle tekrar değerlendirmeme sebep oldu. Empirestrikesblack.com adresinde yer alan habere göre, El Cezire elinde hiçbir maddi bulgu olmaksızın, Suriye’nin Lazkiye limanını bombaladığını duyurdu. ABD yetkileleri ve Suriye olayı yalanladı.


El Cezire yine yalan söylüyor: ABD Hükümeti Lazkiye’deki deniz kuvvetleri saldırısını teyit edemedi

Martin Iqbal — 16 Ağustos 2011 (16 ve 17 Ağustos’ta Güncellendi)

El Cezire, iki gün önce Suriye deniz kuvvetlerinin liman kenti Lazkiye’ye ateş açtığını ve sivillerin öldürüldüğünü bildirmişti. Her zaman olduğu gibi, böylesine ciddi iddialar, olaya tanıklık ettiği söylenen aktivistlerin ifadeleri dışında dayanak içermiyordu:

Aktivistler, savaş gemileri ve tanklardan açılan ateş sonucunda limanın kuzey bölgesinde 25 kişinin hayatını kaybettiğini söylediler … Suriye savaş gemileri ve tanklarından açılan ateş sonucunda, en az 25 ölü ve çok sayıda yaralı olduğu bildiriliyor. (El Cezire)

İfadeler, Libya için söylenen yalanları andırıyor. Hatırlarsanız Libya’da Kaddafi kuvvetlerinin saldırıya geçtiği ve göstericilerin hava kuvvetlerince bombalandığı söylenmişti. Tüm bu iddialar, ABD Savunma Bakanlığı’nın basın bildirileri dışında olayı doğrulayacak hiçbir kanıt bulunmadığını bildirmesi üzerine geçerliliğini tümden yitirdi.

Soru: Suriye yönetiminin kendi halkını bombaladığına dair herhangi bir kanıta rastladınız mı? Bu yönde haberler yayınlandı, aynı durumu bağımsız kaynaklardan teyit edebildiniz mi? Ne derece bilgi sahibisiniz?
ABD Savunma Bakanı Gates: Basında çıkanları biz de gördük, fakat bu haberleri herhangi bir şekilde doğrulayamadık.
Amiral Mullen: Doğru, haberlerin doğru olduğuna dair hiçbir kanıt yok.

Meseleyle ilgili Rus ordusuna bağlı komutanlar da açıklamada bulunmuş, olayların doğru olmadığını belirtmişlerdi.

O halde deniz kuvvetleri saldırısı iddiasının bir yalandan ibaret olduğunu söylemek yanlış olmaz. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, dün yaptığı basın toplantısında, ABD hükümetinin Suriye’de deniz kuvvetlerinin halka ateş açmasıyla ilgili herhangi bir bulguya rastlayamadığını kesin bir biçimde ifade etti. Açıklamaya göre, araştırmada yalnızca benzer bilgiler içeren basın bildirilerine rastlandı.

Nuland: Öncelikle, Lazkiye’yi kast ettiğinizi zannediyorum. Kentin Esad rejimindeki karışıklıkların son kurbanı olduğu söyleniyor. Fakat durumu, deniz kuvvetlerine ait gemilerin kullanıldığını, teyit etmeyi başaramadık. Bu konudaki haberlere rastladıysak da olaya şahit olmuş değiliz.
Soru: Denizden karaya yönelen herhangi bir ateşe rastlanmadı mı?
Nuland: Bana ulaşan böyle bir bilgi yok.
Soru: Denizden ateş açılmadı mı diyorsunuz yoksa saldırganların tespit edilemediğini mi söylüyorsunuz?
Nuland: Elimizdeki bilgiler dahilinde, Suriye donanmasının işin içine girdiğini söyleyemeyiz.

Güncelleme 1–16 Ağustos

Dün, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın savaş gemilerinin ateş açtığının doğrulanamadığını duyurmasıyla aynı günde, Birleşmiş Milletler yetkilisi Chris Gunness, El Cezire’ye yaptığı açıklamada Suriye gemilerinin Lazkiye’de Filistinliler’in kaldığı mülteci kampına saldırdığını aktardı. El Cezire’ye yapılan açıklamaya göre, Suriye hükümetinin mültecileri kamptan ayrılmaları hususunda uyarmasından sonra, 5000’den fazla Filistinli mülteci Lazkiye kampını terk etti. Suriye hükümeti ise bu haberleri sert bir dille yalanladı.

Örtülü bir müdahale çağrısında bulunan Gunness, aktardıklarının Suriye hükümetinin eylem alanını daraltacağını umuyor. Olay, Filistinliler’i ve Araplar’ı Suriye aleyhinde kışkırtmayı amaçlayan iğrenç bir tezgahmış gibi gözüküyor. ABD hükümeti savaş gemilerinin kullanımını doğrulayamazken, Gunness ise iddialarını “farklı kaynaklardan edindiği bilgilere” dayandırıyor.

Güncelleme 2–17 Ağustos

Dün, meselenin tekrar gündeme gelmesiyle birlikte, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, ne gemilerden ateş açıldığını, ne de Suriye gemilerinin Lazkiye açıklarında pozisyon aldıklarına dair bir bulguya erişemediklerini bildirdi.

Soru: Suriye konusuna gelelim, savaş gemilerinin ve donanmanın kullanıldığını doğrulayabilecek herhangi bir bilgiye…
Nuland: Bildiğimiz şu, Suriye gemileri sahil boyunca devriye geziyor. Gemilerin fotoğraflarını gördük. Fakat bu gemilerin şehre ateş açtığına dair hiçbir bulgu yok, daha önce de belirttim, bugün de söylüyorum.