İlk yayın: 5 Kasım 2011 @ homoinsurrectus.com

Wall Street’te başlayan ve önce ABD’ye, sonra tüm dünyaya yayılan işgal hareketi İstanbul’da da örgütleniyor. Daha önce 15 ve 30 Ekim’de Taksim Meydanı’nda buluşan grup, ilk ciddi eylem denemelerine girişmiş durumda.

Dünya finans piyasalarının merkezi maiyetindeki Wall Street’te başlayan isyan İstanbul’a ulaştı. Finans sermayesine hakim olan %1’in baskılarına daha fazla boyun eğmek istemeyen %99’un başlattığı eylem kısa zamanda dünyanın her yanında taraftar toplamış, 15 Ekim’deki küresel işgal çağrısıyla birlikte New York’taki işgal, dünyadaki diğer finans merkezlerine sıçramıştı. Aynı çağrı üzerine, aktivistler İstanbul’da da bir araya gelmiş, işgal hareketinin İstanbul ayağını planlamaya başlamışlardı. 30 Ekim’de yeniden Taksim Meydanı’nda buluşan grup, ilk ciddi eylemlerine ise bu akşam saat 20 sularında başladı.

Akşam saatlerinde Taksim Meydanı’nda toplanan grup, döviz ve pankartlarını konuşlandıkları yere yerleştirdiler. Beraberlerinde getirdikleri karton ve kalemlerle ise farklı bir yöntemi uygulamaya koydular; halkın kamusal alanda sesini duyurabileceği çağrısı üzerine, etraftan geçenler boş kartonlara dertlerini, istek ve dileklerini yazmaya başladılar.

%99’un sesini yükseltmeye başlayan gruba ise yoğun bir halk desteği var. Taksim Meydanı’nda, Cumhuriyet Anıtı’nın karşısındaki havuzun önünde konuşlanan eylemciler halkın sorularını yanıtlıyor, eylemi ve amaçlarını anlatıyorlar. Etraftan geçenler ise kendilerine sunulan fırsatı değerlendirmek konusunda çekingen davranmıyor; çok sayıda kişi kartonlara kendi sorunlarını ve isteklerini yazıyor.