Doğu Eroğlu (17 Mayıs 2013)

Başkan Obama’nın Perşembe günkü basın toplantısı pek çok haber içeriyordu ve televizyon kanallarının haber merkezleri doğal olarak IRS, Bingazi ve Associated Press skandalı hakkındaki ifadelerin tümüne yayınlarında yer verdiler.

Tek bir sinir bozucu sorun vardı: Adamın biri daha konuşup duruyordu, üstelik söyledikleri İngilizce bile değildi.

O adam Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’dan başkası değildi. Erdoğan, dünyanın başka bir köşesinde oldukça önemli biri ve Orta Doğu politikası ile Suriye hakkında dinlemeye değer şeyler söylemiş olabilir.

Ancak görünen o ki televizyon kanalı yöneticilerinin hiçbiri, ülke dışındaki bu meselelerin Amerikan izleyicilerince anlaşılabileceğini düşünmüyordu. Neyse ki soruna bir çözüm buldular, Erdoğan’ı tamamen görmezden geldiler.

Ne zaman Erdoğan konuşmaya başlasa görüntüleri kestiler. Konuşma sırası Obama’ya geldiğindeyse yeniden hızla yayına girdiler. Aynı şey pek çok kanalda defalarca yaşandı.

Bazı televizyon kanalları Türk muhabirlere bir dakikalarını ayırmayı bile çok gördüler. Obama Türk muhabirlerden gelen sorulara cevap verdiği sırada, soruyu atlayıp doğrudan yanıt kısmını yayınladılar (İzleyiciler sorulan soruları öğrenmekten bile mahrum bırakıldılar; zira ABD kaynaklı olmayan bir yayın kuruluşundan gelen sorularla niye ilgilensinlerdi ki?). Bu bağlamda, günün en ilginç anı CNN ekranlarına şöyle yansıdı:

Jake Tapper: Galiba Başkan Obama’ya bir soru var.

Wolf Blitzer: Türk bir muhabirden.

Jake Tapper: Evet, Türk bir muhabirmiş. Kusura bakmayın. (Konuşmaya devam ediyor)

Not: Huffington Post’un haberine konu olan bu olay, yukarıdaki görüntü kaydının birinci dakikasından itibaren görülebilir. CNN yayınındaki haberciler, Obama’ya sorulan sorunun kimden geldiğini anlayınca kendi değerlendirmelerine devam ediyorlar. Video boyunca Erdoğan’ın konuşmalarının yayıncılarca dikkate alınmadığı da görülüyor.

Kaynak: Huffington Post – Jack Mirkinson ve Rebecca Shapiro

Türkçeleştiren: Doğu Eroğlu