Doğu Eroğlu (2 Temmuz 2013 BirGün Gazetesi)

Yalova’da bir kadının sevgilisi tarafından darp edilmesine ilişkin haberi “Nakavt” başlığıyla veren Takvim Gazetesi, Ankara’da protestolarla karşılaştı. Kadına yönelmiş şiddeti, bir spor olayını tarif edermişçesine haberleştiren Takvim Gazetesi’nin Ankara Bürosu önünde yapılan eylemde, “Siz kadın öldürmeyi çok iyi bilirsiniz”, “Takvim sıkıyorsa ringe gel, belden aşağı vurdun”, “Kadın özgürlüğünü manşetten vereceksiniz!”, “Manşetten kan damlıyor”, “Oyun değil, eğlence değil, erkek şiddeti!” yazan afişler taşındı. Eylemci grup adına yapılan açıklamada, “Kuru bir özür değil, manşetten özür açıklanmasını istiyoruz. Haberin internette yayınlanmasıyla birlikte oluşan tepkiye rağmen, aynı haber bugünün baskısında da yer aldı. Dolayısıyla internetten kuru bir özür dilenmesi yeterli değil. Bu özür gelene kadar Takvim Gazetesi önünde olmaya, kadına yönelen şiddet dilini kınamaya devam edeceğiz” dendi. Eylemlerin, Takvim Gazetesi birinci sayfadan özür dileyene dek süreceği belirtildi.

2 otobüs dolusu çevik kuvvet polisinin gölgesi altında yapılan eyleme, gruba dağılma çağrısı yapan polis memurunun söyledikleri damga vurdu. Polis memurunun, Takvim Gazetesi’nden bir yöneticiyle görüşmek istediklerini belirten barışçıl kalabalığa yönelik sarf ettiği “Kimseyle görüşemezsiniz, niçin diyaloğa bu kadar kapalısınız?” sözleri, eylemciler arasında gülüşmelere sebep oldu.

Takvim gemiyi terk etti

Eylemcilerin polis memurlarına dertlerini anlatmaya çalıştığı sıralarda, Takvim Gazetesi’nin Ankara bürosu yöneticileri ve çalışanları ise kapılarının önündeki eyleme duyarsız kaldılar. Takvim’le aynı yayın grubunda olan Sabah Gazetesi’nde çalıştığını belirten bir kişi, haberden duyulan rahatsızlığı Takvim yönetimine ilettiklerini, Takvim’in Ankara bürosunda 4 kişi çalıştığını, foto-muhabir dışındaki çalışanların izinde olması sebebiyle eylemcilerle görüşebilecek bir yöneticinin bulunmadığını söyledi.