Doğu Eroğlu (11 Temmuz 2013 BirGün Gazetesi)

Ali İsmail Korkmaz darp edilmesinin ardından Yunus Emre Devlet Hastanesi’ne gitmişti. Burada yapılan ilk muayenede olayın adli vaka olduğu söylenmiş, polise ifade vermeden Ali İsmail’in tedavisinin yapılamayacağı belirtilmişti. Raporların ortaya çıkmasıyla, Ali İsmail’i muayene eden doktorun ağrı kesici tavsiye etmekle yetindiği ortaya çıktı. Raporda yaralanma sebebi olarak “bir başka şahıs tarafından darp ve çarpma” gösterildiği, raporu düzenleyen Dr. Hasan Gülcü’nün muayenenin ardından “yumuşak doku bozuklukları” tanısı koyduğu ve ağrı kesici ilaç yazıp Ali İsmail’i evine gönderdiği anlaşıldı. “Seninki adli vaka, git karakolda ifade ver öyle tedavi olursun. Omzunda ezik var. Sen eve git, bu morluklar geçer” deyip Ali İsmail’i tedavi etmeyen doktor muayene raporuna “Hastanın genel durumu iyi” notunu düştü. Yunus Emre Devlet Hastanesi’ndeki muayeneden sonra, 14 yaşında olduğu kalp ameliyatından dolayı kan sulandırıcı ilaç kullanan Ali İsmail, herhangi bir kanaması olabileceği ve durdurmayabileceği endişesiyle geceyi hastane bahçesinde geçirmiş, bu süre zarfında tedavi edilmemişti.

Sabaha karşı evine giden ve öğleden sonraya dek uyuyan Ali İsmail’in uyandıktan sonra hafıza kaybı yaşaması ve konuşma güçlüğü çekmesi üzerine arkadaşları Ali İsmail’i yeniden hastaneye götürmüş, Eskişehir Devlet Hastanesi’nde yapılan muayenede kafa travması ve omuz kırığı tespit edildi. Çekilen iki yönlü kafa grafisinde durumunun ağır olduğunun anlaşılması üzerine, Ali İsmail tomografi cihazı bulunan Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gönderildi.

Hastaneye ve doktora dava

Baba Şahap Korkmaz, Ali İsmail’in yaralanmasının üzerinden 20 saat sonra tedaviye başlanmasında ihmali olduğunu düşündükleri Yunus Emre Devlet Hastanesi yöneticileri ve ilgili doktorlar hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıklarken, Eskişehir Tabip Odası’nın da olayla ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi. Olayla ilgisinin bulunduğu tespit edilen kişilerle yazışmaların yapıldığını ve soruşturma sürecinin 10 gün önce başladığını belirten Eskişehir Tabip Odası Başkanı Bülent Nazım Yılmaz, soruşturmanın kurum içinde yürütüldükten sonra sonuç safhasında kamuoyuna bildirimde bulunulacağını söyledi.