Doğu Eroğlu (17 Temmuz 2013 BirGün Gazetesi)

2 Haziran’ı 3 Haziran’a bağlayan gece, Eskişehir’deki Yunus Emre Caddesi’ndeki polis müdahalesi sonrasında ara sokaklara kaçan gençleri darp eden ve darp edilenler arasında bulunan 19 yaşındaki Anadolu Üniversitesi öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüne yol açan polislerin kimlikleri belli oldu. Ali İsmail’i öldüresiye döven kişilerden ikisinin, Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne bağlı polis memurları olduğu ortaya çıktı. Polislerde birinin ismi Hüseyin Kadir E., bir diğerininse Selçuk B. olduğu anlaşıldı.

BirGün’ün haberi üzerine, Beşik Otel’e ait Ali İsmail Korkmaz’ın darp edildiği anları gösteren görüntü kayıtlarındaki kişilerden birinin polis memuru olduğu anlaşılmıştı. Görüntülerde elinde cop ve polisin memurlarının kullandığı cinsten gaz maskesi taşıdığı görülen ve kayıtlarda bir kapıdan içeri girerken görüntülenen uzun boylu bıyıklı şahsın, Eskişehir Emniyet’ine bağlı polis memuru olan Hüseyin Kadir E. olduğu anlaşıldı. E.’nin olaylardan sonra Van’a tayin olduğu iddia edildi.

Görüntü kayıtlarında 3 farklı eylemciye saldıran, yüzü gaz maskeli ve eli coplu, orta boylu toplu şahsınsa yine polis memuru olan Selçuk B. olduğu öğrenildi. B., kayıtlarda sokaktan uzaklaşmaya çalışan üç gence copla saldırırken ve yine sivil giyimli ve elinde bölgedeki fırından alındığı iddia edilen bir odun bulunan şahsın vurabilmesi için bir genci tutarken görülüyor. B., görüntülerin bir kısmında yüzünde gaz maskesi takılıyken eylemcilere saldırırken, bir kısmındaysa gaz maskesini elinde taşırken görülüyor. 

Hüseyin Kadir E.
Hüseyin Kadir E.
Selçuk B.
Selçuk B.
Selçuk B.

Gözaltına alınan sivil oyunu tutmadı

40’ı aşkın güvenlik kamerası kaydını inceleyen bilirkişilerin savcılığı ilettiği rapordaki, “Sivil polis olduğu sanılan veya polisin yanında yer alan gaz maskeli, ellerinde cop, beysbol sopasına benzer sopa bulunan bir grubun kameralara yansıdığı, bir eylemciye sopalarla vurdukları, sokakta topluca eylemci kovaladıkları” ifadeye karşın önceki gün görüntü kayıtlarında yer aldığı iddia edilen bir sivil, hâkim karşısına çıkartılmıştı. Görüntü kayıtlarında elinde odunla görülen kişi olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Serkan Kavak, çıkarıldığı mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Davanın şimdiye dek hâkim önüne çıkartılan tek sanığının sivil bir kişi olması üzerine konuşan Ali İsmail’in ağabeyi Gürkan Korkmaz, “Faillerin arasında polisler de var. Bundan artık eminiz. Bize günah keçisi vermesinler, failleri versinler. Medyada bilgi kirliliği yaratıp, hedefleri saptırıp, günah keçileri yaratmasınlar” diye konuşmuştu. Baba Şahap Korkmaz ise, “İnsanlara acımadan, öldüresiye vuruyorlardı. Bu olayın içinde polislerin de olduğu kesin. Eğer siviller de varsa, polislerin koruması altındadır. Kesinlikle, polislerin himayesinde bu olaylar olmuş” açıklamasını yapmıştı.

Ali İsmail’in polislerce darp edilmesi sonucu beyin kanaması geçirdiğine ilişkin iddialara Eskişehir Valisi Güngör Azmi Tuna önce “yürüyüşe katılanlar birbirlerine zarar vermiştir” cevabını vermiş, sonradan “esnaf yapmıştır” açıklamasını yapmıştı. AKP’li Hüseyin Çelik ise basında yer alan haberlerin kışkırtıcı olduğunu belirtmiş ve “Polisi ve yargıyı itibarsızlaştırmak için özel bir gayret sarf edilmesini anlamlı bulmuyorum” demişti.