Doğu Eroğlu (8 Ağustos 2013 BirGün Gazetesi)

Ali İsmail Korkmaz cinayetiyle ilgili Eskişehir’de 8 kişi gözaltına alındı, gözaltına alınan 4 kişi tutuklandı. Gözaltına alınan 8 kişi arasında 4 polis yer alırken, Ali İsmail’in darp edildiği Sanayi Sokak’ta bulunan Harman Fırın’ın üç çalışanı ile Mevlüt isimli bir polis, çıkarıldıkları mahkemede tutuklandılar. BirGün’ün daha önce Beşik Otel güvenlik kayıtlarında eylemcileri darp edenler arasında olduklarını ortaya koyduğu Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne bağlı Hüseyin Kadir E. ve Selçuk B., savcılıktaki sorgularının ardından serbest bırakıldılar.

Odunpazarı Jandarma Komutanlığı’nda alınan ifadelerin ardından, gözaltına alınan 8 kişiden 4’ü tutuklanırken, 4 kişi ise serbest bırakıldı. Serbest bırakılanlar arasında Harman Fırın’ın sahibi İsmail Koyuncu’nun yanı sıra, 3 polisin de olması dikkat çekti. Öte yandan, daha önce olayın faili olduğu gerekçesiyle tutuklanmış olan Serkan Kavak, olayın gerçek faillerinin bulunduğu iddiasıyla serbest bırakıldı.

Kayıp 18 dakika değil, fırın görüntüleri yakalattı

Olayla ilgili, Beşik Otel’in güvenlik kamerası kayıtları basına sızmış, kayıtların 18 dakikasına “oteldeki elektrik şalterinin indirildiği” gerekçesiyle ulaşılamamıştı. Kamuoyunun gündemine gelen kayıtlarda Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne bağlı gaz maskeli ve coplu polislerin eylemcileri darp ettikleri tespit edilmişti. Aynı sokakta yer alan Harman Fırın’a ait güvenlik kayıtları ise Emniyet birimlerince 4 Haziran’da kopyalanarak alınmış, 5 Haziran’da ise güvenlik kamerası kayıtlarının bulunduğu hard diske el konulmuştu. Daha sonra yapılan incelemelerde, fırından alınan güvenlik kayıtlarının bozuk olduğu tespit edilmişti. Hem Beşik Otel, hem de Harman Fırın’ın kaydettiği güvenlik kayıtlarının bulunduğu hard diskler, bozuk ve kullanılmaz durumda olan kısımların kurtarılması için Jandarma Kriminoloji’ye gönderilmişti. 

Soruşturmada yeni bir aşamaya girilmesini sağlayan, herkesin beklediği kayıp 18 dakika değil, Harman Fırın’ın bozuk olduğu öne sürülen güvenlik kayıtları oldu. Edinilen bilgilere göre Jandarma Kriminoloji’de kurtarılan Harman Fırın güvenlik kayıtları üzerinde savcılığın yaptığı inceleme sonucu, Ali İsmail’i darp eden kişilerin kimliklerini tespit edildi. Gözaltına alınan 8 kişiden 4’ü, Ali İsmail’in darp edilmesine karıştıkları gerekçesiyle tutuklandılar. Korkmaz Ailesi’nin avukatlarından Önder Öztürk BirGün’e yaptığı açıklamada soruşturmada çok önemli bir adım atıldığını ifade etti. Öztürk, “Olayı en net çeken kameralardan biri, Harman Fırın’da yer alanıydı. Harman Fırın’daki geri getirilemez denilen görüntülerin ortaya çıkmasıyla olayın faillerinden 4’ü tutuklandı. Ancak görüntülerde olup da tespit edilemeyen bir kişi daha var. Onun kimliğinin belirlenmesiyle birlikte soruşturmada sona yaklaşılacak” diye konuştu. 

Fırın olayların ne kadar içinde?

Tutuklananlar arasında yalnızca bir polis memuru bulunması, diğer üç kişininse Harman Fırın çalışanları oluşu, Ali İsmail Korkmaz cinayetinin Harman Fırın’la ilişkilendirilerek çözülmeye çalışılacağını akla getiriyor. Ali İsmail’in ölümünün ardından tepkilerin odağında yer alan fırın sahibi ve çalışanlarının şahit oldukları olaylar yüzünden polisten “sus” emri aldığı, sessiz kalmaları yönünde polisin bu kişilere telkinde bulunduğu da iddialar arasında. İddialara göre polis her gün fırını ziyaret ederek veya telefonla arayarak baskılarını sürdürüyordu.

BirGün’ün işaret ettiği dayakçı polisler nerede?

16 Temmuz’da BirGün’de çıkan haberde, Beşik Otel güvenlik kayıtlarına yansıyan eli sopalı sivil giyimli kişilerden birinin polis olduğu ispatlanmış, 5 Ağustos’ta yayınlanan haberde ise görüntü kayıtlarında eylemcileri sopa ve coplarla döven 4 kişiden 3’ünün Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne bağlı polis memurları Hüseyin Kadir E., Selçuk B. ve Şaban G. oldukları açıklanmıştı. Savcılığın talimatıyla gözaltına alınanlar arasında olan Hüseyin Kadir E. ve Selçuk B., sorgularının ardından serbest bırakıldılar. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Organ Çetingül konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ilgili memurların Korkmaz’ın darp edilmesi olayına karışmadıklarını söyledi. 

Savcılık ikinci darbı görmezden geldi

Başsavcı bu isimleri soruşturma dışında bıraksa da, Ali İsmail Korkmaz’ın aynı gece iki defa darp edildiği biliniyor. Ali İsmail’in yoğun bakımdaki tedavisi sürerken BirGün’e konuşan baba Şahap Korkmaz, Ali’nin ilk darp edilişinin ardından olay yerinden uzaklaşmaya çalışırken ikinci bir çete tarafından yeniden darp edildiğini söylemişti. Korkmaz, “Ali gazdan kaçarken onların bulunduğu sokağa giriyor. Gaz atan çevik kuvvetlerle eli sopalı grup arasında kalıyor. Oğlumu o kadar vahşice dövüyorlar ki… Sopalarla yapılan saldırıdan sonra dayak yediği yerde bayılıp kalmış. Bir süre sonra kendine gelip doğrulmuş ve eve gitmeye başlamış. Sonra eli sopalı başka kişilerle karşılaşmış ve yine dayak yemiş. Bitap halde bir otobüs durağına gidebilmiş ve orada kendinden geçmiş. Bir süre sonra arkadaşları onu tesadüfen bulmuşlar ve hemen hastaneye götürmüşler” diye konuşmuştu.