Doğu Eroğlu (23 Ağustos 2013 BirGün Gazetesi)

Ankara’da yıllardır tartışılan, ODTÜ’den ve Yüzüncü Yıl ile Çiğdem mahallelerinden geçecek Eskişehir Yolu-Konya Yolu bağlantı projesine ilişkin taslak görseller, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından yayınlandı. Projeyle ilgili Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı karar henüz askıdayken ve itirazlar beklenmeden Yüzüncü Yıl ve Çiğdem mahallelerindeki kısmın inşaatına başlanmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Koruma Müdürlüğü’nden herhangi bir karar çıkmamasına karşın, yolun birinci derece doğal koruma alanı statüsünde olan ODTÜ arazisi içinden geçecek bölümünde kalan ağaçlar ise kesilmek üzere işaretlenmişti.

Önceki gece Twitter’dan ODTÜ yolu projesinin temsili bir videosunu yayınlayan Gökçek, yaptığı açıklamada projeyi ve inşaatların güncel durumunu şöyle anlattı: “Açtığımız bulvarlardan birisi Anadolu Bulvarı’nın ODTÜ’nün yanından geçen 4 km’lik kısmı. 2 kilometresi bir buçuk aya kadar bitiyor. 200 metre uzunluğunda viyadük, 500 metre uzunluğunda 30 metre yüksekliğinde duvar, 150 metre köprü yapılıyor. 2 kilometrelik ODTÜ kısmında ise 150 metre viyadük ve U altgeçit yapılacak. Ayrıca 200 civarında ağaç taşınacak.”

Gökçek’ten mahalle forumlarına yakın takip

Melih Gökçek’in Twitter üzerinden yaptığı açıklamaların devamında kullandığı ifadeler, Ankara’daki kentsel meselelerde sorumluluk almaya başlayan halk forumlarının Büyükşehir Belediyesi tarafından takip edildiğini gösterdi. Gökçek’in, “İdeolojik nedenlerle bu hizmeti engellemeye çalışanlar var. Bazı kışkırtıcılar insanları tahrik ediyor. Bize yapılan ihbarlara göre bu kışkırtıcılığı ODTÜ Kimya Bölümü’ndeki Prof. Ali Gökmen ve eşi yapmaktadır. Bu çiftin evlerinin Şirindere’de olması işin bahanesidir. Gerekçe olarak, oradan geçecek trafiğin gürültüsünden rahatsız olmalarıdır. Çevre halkı biran önce bulvarın bitirilmesini istemektedir. Çünkü bulvar bitince hem ODTÜ ve Yüzüncü Yıl’ın trafiği rahatlayacak, hem de oradaki evlerin değeri artacaktır. Burada olay çıkması halinde olayları kışkırtmaya çalışan kişilerden şikâyetçi olacağız” ifadeleriyle doğrudan Ali ve İnci Gökmen’i hedef göstermesi, hafta içinde Yüzüncü Yıl ve Çiğdem mahallelerindeki forumlara katılan İnci Gökmen’in tepkisini çekti. 

BirGün’e açıklamalarda bulunan ODTÜ Kimya Bölümü öğretim üyesi İnci Gökmen Gökçek’e şu cevabı verdi: “ODTÜ nün çıkışında yaşıyorum ama o ağaçlarda bütün ağaçlarda Eskiden bozkır olan ODTÜ, öğrencilerin, hocaların ve çalışanların emekleriyle yeşillendi. Keşke yalnızca biz değil, tüm Ankara halkı ve Melih Gökçek de bu duyarlılığa sahip olsa. Bugün proje kapsamında kesilecek ağaçları saymaya gittik; abarttığımız düşünülmesin diye yalnızca en az 15 yıllık ağaçları sayıma dâhil ettik ve iddia edilenden çok daha fazla ağacın kesileceğini gördük. Gökçek yaptıklarımızda illegal bir şey bulabiliyorsa, kendi diktiğimiz ağaçları korumaya çalışmak suçsa elbette şikâyetçi olabilir.”