Doğu Eroğlu (24 Ağustos 2013 BirGün Gazetesi)

Eskişehir’deki Gezi Parkı eylemlerine destek verdiği gerekçesiyle hakkında Milli Eğitim Müdürlüğü’nce başlatılan soruşturma başlatılan Eskişehir Eğitim-Sen Şube Başkanı Ali Paşa Şanlı, Vali Güngör Azim Tuna’nın talimatıyla Atatürk Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde sürdürdüğü matematik öğretmenliği görevinden açığa alındı. Aynı zamanda Eskişehir KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü olan Şanlı 26 Haziran’da yapılan operasyonda görevi yaptırmamak için direnme, kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme iddialarıyla gözaltına alınmış, sonrasında denetimli serbestlik kararıyla serbest bırakılmıştı.

Gezi Parkı eylemlerine destek verdiği gerekçesiyle Ali Paşa Şanlı hakkında başlatılan adli dava sonrasında Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü de soruşturma başlatmıştı. Milli Eğitim Müdürlüğü, 12 Ağustos’da Vali Güngör Azim Tuna’ya gönderdiği yazıda, Şanlı’nın hakkındaki cezai kovuşturmadan ötürü 2 ay süreyle görevinden uzaklaştırmasını istedi. Vali Tuna’nın bu talebe onay vermesinin ardından uzaklaştırma kararı Şanlı’ya tebliğ edildi. Şanlı, görevden uzaklaştırıldığı süre boyunca maaşının da üçte ikilik kısmını alabilecek.

‘Emir validen’

Görevden uzaklaştırılma kararının kesinleşmesinin ardından BirGün’e konuşan Ali Paşa Şanlı, kararın siyasi olduğunu savundu. Bu kararın kendisini sindirme, yıldırma ve korkutma amacıyla alındığını bildiğini ifade eden Şanlı, eğitim emekçilerinin onurlu mücadelesinde kendisini hiç bir şeyin yıldıramayacağını belirtti. Görevden uzaklaştırma kararının doğrudan Vali Tuna’nın talebiyle alındığının altını çizen Şanlı şöyle konuştu:  “Vali Eskişehir’e bu dönemde geldi ve Gezi olayları sırasında yaşanan polis şiddetini ciddi şekilde destekledi. Özellikle Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili kendisine yaptığımız istifa çağrısı ve diğer açıklamaların, müfettişlere yapılan bu telkinde etkili olduğunu düşünüyorum. Gezi Eylemleri’ne destek verdiğim için hakkımda bir adli soruşturma başlatılmıştı ve bu fırsatı değerlendiren Vali müfettişlere, ‘Ne bekliyorsunuz’ deyip açığa alınmam için talimat verdi.”

‘Vali katilleri tanıyor’

Şanlı, Ali İsmail Korkmaz’ın darp edilmesi ve kentteki diğer polis şiddeti olaylarıyla ilgili BirGün’e konuşmuş, 16 Temmuz’daki ifadesinde Vali Tuna’nın katilleri tanıdığını ve sakladığını belirtmişti. Şanlı BirGün’e, “Vali ilk önce ‘arkadaşları yapmıştır’ dedi, şimdi de ‘esnaf yapmıştır’ diyor. Bu açıklamalardan, Eskişehir Valisi’nin katilleri tanıdığını anlıyoruz. Tanıdığı katilleri adalete teslim etmesi gerekiyor. Aksi takdirde bu faili meçhulün sorumlusu Vali Tuna’dır” açıklamasını yapmış, KESK ve Eğitim-Sen ise yaptıkları basın açıklamalarında Vali Tuna’yı istifaya davet etmişlerdi.