Ali İsmail Korkmaz soruşturmasında, BirGün’ün teşhis ettiği polisler hakkındaki ilk ciddi iddia Avukat Ayşegül Kumaş’tan geldi 

Doğu Eroğlu (30 Ağustos 2013 BirGün Gazetesi)

Korkmaz Ailesi’nin avukatlarından Ayşegül Kumaş’ın açıklamalarıyla birlikte, Ali İsmail’in darp edildiği 2 Haziran gecesi Beşik Otel önünde bulundukları BirGün tarafından tespit edilen polislerin isimleri yeniden gündeme geldi. Avukat Kumaş’a göre, Ali İsmail Korkmaz o gece ikisi Beşik Otel önünde olmak üzere, tam üç defa polisler tarafından darp edildi.

Kumaş BirGün’ün iddialarını yineledi

Kumaş’ın savcılığa sunduğu iddialarda, polis memurları Hüseyin Kadir E. ve Selçuk B.’nin olay yerinde olduğu belirtiliyor. Kumaş, eylemciler Sanayi Sokak’a girdikten sonra Ali İsmail Korkmaz’ın Beşik Otel yakınlarında bir defa darp edildiğini, olayların yansıdığı Beşik Otel görüntü kayıtlarında bu anların bulunmadığını ileri sürdü. Kumaş’a göre, ilk darp olayının görünmesi gereken, kamera saatine göre 00.16 ila 00.17 arasındaki 74 saniye kayıtlarda bulunmuyor. İddialara göre, Beşik Otel önündeki ilk darptan kurtulmayı başaran Ali İsmail, koşarak ulaştığı Harman Fırın önünde bir defa daha saldırıya uğruyor. Fırın önündeki saldırının ardından yeniden Beşik Otel’e doğru koşan Ali İsmail’in, otel önünde üçüncü defa darp edildiğine ilişkin en geçerli bulgu ise, Beşik Otel kayıtlarının tam da o anlarda kesilmesi. Otelin şalterinin indirildiği gerekçesiyle eksik olduğu ileri sürülen 18 dakika sırasında, Ali İsmail’in otel önünde bekleyen polis memurlarınca bir kez daha darp edildiği tahmin ediliyor.  

Avukatlar o polisleri ilk defa telaffuz etti

BirGün’ün 16 Temmuz tarihindeki haberiyle, Beşik Otel’in güvenlik kayıtlarında bulunduklarını tespit ettiği Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadel Şubesi’ne bağlı polis memurları Hüseyin Kadir E., Selçuk B. ve Şaban G., Avukat Kumaş’ın açıklamalarıyla yeniden gündeme geldiler. BirGün’ün teşhis ettiği memurlardan Hüseyin Kadir E. ve Selçuk B. 7 Ağustos tarihinde gözaltına alınmış, savcılıktaki sorgularının ardından serbest bırakılmışlardı. Soruşturmaya bakan Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Çetingül, gözaltına alınan polislerden Hüseyin Kadir E.’nin Ali İsmail Korkmaz cinayetiyle ilgisiz olduğunu belirtmiş, “Bu durum kamera görüntülerinden de anlaşılmaktadır. Bu nedenle henüz deliller kesinleşmeden medya eliyle linç edilen bu polis memuruyla ilgili yapılanları da kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz” açıklamasını yapmıştı. Soruşturmanın ilk aşamalarındaki teşhise eşkâlini değiştirerek giden Hüseyin Kadir E.’nin, fırın görüntülerinde de ortaya çıkması, Eskişehir’deki Gezi eylemleri sırasında faaliyette olduğu öne sürülen Balyoz Timi’ni yeniden akla getirmişti.