Doğu Eroğlu (9 Eylül 2013 BirGün Gazetesi)

ODTÜ ormanı, 100. Yıl ve Çiğdem mahallelerinden geçecek 8 şeritli otobana karşı başlayan kitlesel eylemlerin ikinci gününde, polis korteje viyadük inşaatı yakınlarında müdahale etti. Yaklaşık 2 saat süren çatışmaların ardından polis marketlerde, işletmelerde ve apartmanlarda eylemci avına çıktı, 14 kişi gözaltına alındı. Geceye, kaçan eylemcileri zum merceğiyle polise gösteren muhabir damga vurdu.

ODTÜ ormanlarında 7 bin ağacın kesimine yol açıp, 100. Yıl ile Çiğdem mahallelerinin ortasından geçerek mahalleyi yaşanmaz bir hale getirecek olan Eskişehir Yolu-Konya Yolu bağlantı projesine halk tepkisi büyüyerek sürüyor. 6 Eylül Cuma günü belediye ekiplerinin ve polisin direniş alanı ile iki işletmeyi yıkmasının ardından polis ile mahalleliler arasında başlayan çatışmalar, Cumartesi günü de sürdü. Saat 17.00’de 100. Yıl İnisiyatifi’nin yaptığı basın açıklamasının ardından yürüyüşe geçen mahalleliler, ODTÜ’lüler ve Ankara’daki demokratik kitle örgütlerinden oluşan bin 500 kadar vatandaş, 18.20 sularında viyadük inşaatı yakınlarında polis tarafından durduruldular. Polisin inşaat yakınlarında kitleye TOMA ve akreplerle müdahale etmesi, çatışmaların kısa sürede tüm 100. Yıl’a yayılmasına yol açtı. TOMA’lardan renkli su sıkılırken, çevik kuvvet ekiplerinin sıklıkla plastik mermi kullandıkları görüldü. 

Kaçan eylemciyi polislere muhabir gösterdi

Yaklaşık 2 saat süren çatışmaların ardından göstericileri ve yollara kurulan barikatları dağıtan polis, mahallede eylemci avına çıktı. Önce büyük süpermarketlerde ve bölgedeki işletmelerde aramalar yapan çevik kuvvet ekipleri, eylemde yer aldığını düşündükleri kişileri gözaltına almaya başladı. Kısa sürede mahalledeki pek çok apartmanı ve binaların bahçelerini arayan polis, müdahalenin ardından sokak aralarında kaybolan eylemcileri aradı. Mahalledeki bir süpermarkete 30 kadar çevik kuvvet, bir kişiyi gözaltına alırken, iki kişi de bir lokantada yemek yerken gözaltına alındı. Çevik kuvvet ekiplerinin bir apartmanı aradığı sırada, bir yerel muhabirin fotoğraf makinesindeki zum merceğiyle ODTÜ arazisine doğru kaçan bir eylemciyi polislere göstermesi, gecenin en tartışmalı anıydı. Polisin yaptığı aramalarda 12 kişiyi gözaltına aldı.