Doğu Eroğlu (10 Eylül 2013 BirGün Gazetesi)

6 ve 7 Eylül tarihlerinde polisle karşı karşıya gelen 100. Yıl ve Çiğdem mahalleleri sakinleri ile ODTÜ öğrencileri, bu defa yol projesine tepkilerini, 100. Yıl’da yapımına devam edilen viyadük yakınlarına fidan dikerek gösterdiler. 100. Yıl’da saat 17:00’de yaklaşık bin kişinin katıldığı yürüyüşün ardından, Eskişehir Yolu’nu Konya Yolu’na bağlayacak 8 şeritli otoban projesi kapsamında inşaatı süren viyadüğe gelen kalabalık, çevik kuvvet ekiplerinin kışkırtıcı tavırlarına karşın, viyadük yakınlarına fidan dikme eylemlerini barışçıl biçimde gerçekleştirdiler. 

Mahallede yaşam günlük seyrindeyken, saat 16.00’dan itibaren devriye gezmeye başlayan ve çeşitli noktalarda nöbet tutan akrepler ve mahallede dolaşan TOMA’lar, yürüyüş saatine dek gerilimi yükseltmeye çalıştılar. Ancak mahalleliler eylemlerini barışçıl bir şekilde gerçekleştirdiler. 6 Eylül’de viyadük yakınlarındaki direniş alanının polis ve belediye yıkım ekipleri tarafından yapılan şafak baskını sonrasında ve akşam saatlerinde ODTÜ A4 kapısında polisle karşı karşıya gelmişti. 7 Eylül’de saat 18.00’de gerçekleştirilen yürüyüş ise yine çevik kuvvet müdahalesiyle yarım kalmış, mahalledeki çatışmalar ve gözaltılar gece 01.00 sularına dek sürmüştü.

Belediye’ye çağrı, Tuzluçayır’a destek

Tuzluçayır’daki polis müdahalelerine tepki gösteren afiş ve dövizlerin taşındığı yürüyüşün ardından yapılan açıklamada Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne yeniden çağrı yapıldı. Hukuksuz projenin hala iptal edilebileceğini vurgulayan mahalleliler, yolla birlikte kentsel dönüşümün de mahalleye gireceğinin, pek çok sakinin mahalleden sürüleceğinin altını çizdiler. 100. Yıl ve Çiğdem mahalleleri sakinleri, 8 şeritli otoban projesi yerine metro istediklerini bir defa daha ifade ettiler.