Doğu Eroğlu (21 Eylül 2013 BirGün Gazetesi)

Ankara’da ODTÜ ormanlarından geçtikten sonra 100. Yıl ve Çiğdem mahallelerinin ortasından geçecek 8 şeritli otobana karşı mahalle sakinlerinin ve ODTÜ öğrencilerinin düzenlediği protesto yürüyüşleri yine polis saldırısına uğradı.

Öğrenciler inşaata yürüyemedi

ODTÜ arazisinden geçerek yaklaşık 7 bin ağacın kesilmesine yol açacak yol projesini protesto eden ODTÜ öğrencileri, saat 20.00’de ODTÜ A4 kapısında toplandılar. ODTÜ’ye 200 metre uzaklıktaki viyadük inşaatına doğru yürümek isteyen ODTÜ’lüler, polis saldırısıyla karşılaştılar. A4 kapısına çekilen ve polisin plastik mermi, biber gazı ve ses bombalarıyla yaptığı saldırıya havai fişeklerle karşılık veren ODTÜ’lüler, çevik kuvvet ekiplerinin ormanlık alana attıkları biber gazı bombalarının sebep olduğu ufak çaplı yangınlara da kendi imkânlarıyla müdahale ettiler. ODTÜ’lüler, polisin başlattığı yangınları büyümeden söndürmeyi başardılar.

‘Mahalleliye değil ODTÜ’lüye müdahale et’ anonsu

Yaşam alanlarından geçecek 8 şeritli otoban ve mahallenin tam ortasına inşa edilen dev viyadüğe karşı saat 19.30’da toplanan 100. Yıl ve Çiğdem Mahallesi sakinleri, mahallede yapılan yürüyüşün ardından 21.30 sularında polisle karşı karşıya geldiler. Hukuksuz viyadük inşaatına doğru yürüyüşe geçen mahalleliyi inşaatın başladığı noktada karşılayan çevik kuvvet ekiplerinin yaptığı “Eyleminiz hukuksuzdur, evlerinize dağılın” anonsuna, mahalle sakinleri “Koruduğunuz viyadük hukuksuzdur, mahallemizden defolun!” anonsuyla karşılık verdiler. Yürüyüş grubuna TOMA’lar ve çok sayıda akrebin yer aldığı, biber gazlı ile tazyikli su kullanılan müdahalenin ardından mahalleli ODTÜ A4 kapısına yöneldi. Müdahale sırasında polis telsizlerinden duyulan, “Mahallelilere gaz sıkmayın, aralarında ODTÜ’lüler yok” emri dikkat çekti.

Helikopterler mahalleyi turladı

Tüm olaylar boyunca 100. Yıl ve ODTÜ üzerinde seyreden emniyet helikopterleri hem ODTÜ öğrencilerinin, hem de bölge sakinlerinin tepkisini çekti. Yaklaşık 4 saat boyunca mahalle üzerinde dolaşan emniyet helikopterleri, mahalleli protestocuların ve ODTÜ’lü eylemcilerin bulunduğu alanları aydınlattı. Helikopterlerden atılan gaz bombaları ise mahalle halkına zor anlar yaşattı. Saat 22.30 sularında tüm 100. Yıl’a yayılan ağır biber gazı, pek çok lokanta, market, pastane ve kafelerin kepenkleri indirmesine yol açtı.

Basın yine hedefte

Çevik kuvvet ekipleri, ODTÜ’deki yürüyüşe yapılan müdahale sırasında basın emekçilerini hedef almayı da ihmal etmediler. Bazı basın emekçileri polislerin attığı plastik mermiler ve biber gazı bombalarından kıl payı kurtulurken, polis eylemcilerin attığı taşların basın mensuplarına isabet etmesi için yoğun çaba harcadı. Eylemcilerin biber gazı ve plastik mermilere taşlarla karşılık verdiği sıralarda basın mensuplarının bulunduğu bölgelere çekilen polis, basını atılan taşların hedefi haline getirdi.