‘Sağlık sorunları’ gerekçe gösterilerek Metris Cezaevi’ne nakledilen Sivas Katliamı Davası sanıkları hakkında avukatlara bilgi verilmiyor 

Doğu Eroğlu (28 Eylül 2013 BirGün Gazetesi)

“Sağlık sorunları” gerekçe gösterilerek Metris Cezaevi’ne nakledilen Sivas Katliamı Davası sanıkları hakkındaki tüm bilgiler, Adalet Bakanlığı ve Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gizleniyor. Katliamda yaşamını kaybeden ailelerin avukatı Şenal Sarıhan’ın Adalet Bakanlığı’na yaptığı başvurular cevapsız kalırken, Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı ise “sanıklar hakkındaki bilgilerin gizli olduğu” gerekçesiyle soruları yanıtsız bıraktı.

Bilgi Metris’ten geldi

Sivas Katliamı Davası sanıklarının sağlık durumlarının bozulduğu ve daha iyi koşullarda kalmaları için Metris Cezaevi’ne nakledildikleri bilgisi, Avukat Şenal Sarıhan’a Metris Cezaevi’nden geldi. Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren ailelerin avukatı Sarıhan, bu bilgiyi Adalet Bakanlığı ve Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı’na sordu. Adalet Bakanlığı Sarıhan’ın sorularına yanıt vermedi. Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı ise Sarıhan’a ilettiği yanıtında bu konulara ilişkin bilgi verilemeyeceğini, sanıklar hakkındaki bilgilerin gizli olduğunu belirtti.

‘Göreviniz bitti’ vurgusu

Katliam sanıklarının Metris Cezaevi’ne transferi üzerine yapılan başvuruların yanıtsız kalması, Sarıhan’a göre Adalet Bakanlığı’nın kendilerine verdiği “Bu dava bitti, sizin daha fazla işiniz kalmadı” mesajından başka bir şey değil. Sarıhan, Sivas Katliamı sanıklarının geçmişte olduğu gibi, yine hakların suiistimali noktasında hareket ettiklerini ve devletçe kollandıklarını düşünüyor. BirGün’e yaptığı değerlendirmede, ceza infaz kurumlarındaki tutuklu ve hükümlülerin sağlık durumlarını korumanın devletin sorumluluğu olduğunun altını çizen Sarıhan, bugüne dek Sivas Katliamı davasında karşılaşılan olayların, bu nakli de sorgulamalarına yol açtığını vurguladı. Sarıhan, “Bugüne dek sanıklar her defasında haklarını kötüye kullandılar. Mevcut nakilde de böyle bir durum olup olmadığını öğrenmek için ilgili kurumlara başvurduk ama yanıt alamadık. Sağlık durumlarının kötü olduğu iddiasının da dışarı çıkmak için bir bahane olup olmadığını bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey, Sivas Katliamı sanıklarına şimdiye dek hep özel davrandıkları. Yararlanamayacakları yasalardan yararlandılar. Kaygımız budur” diye konuştu.

KCK ve Ergenekon’da yok, Sivas’ta var

KCK ve Ergenekon gibi büyük davaların pek çoğunda ölümcül hasta tutuklular bulunduğunu, hatta bu davaların sanıkları arasında yeterli sağlık koşullarında tutulmadıkları için yaşamlarını yitirenlerin de olduğunu vurgulayan Sarıhan, Sivas Katliamı Davası’ndaki uygulamaların farklı olduğunu söyledi: “Basının bilgisi dışında kalan, kurumlarca sahiplenmeyen pek çok yalnız başına kalmış tutuklu ve hükümlü var. Açlık grevlerinde akli melekelerini yitirmiş mahkûmları bile, asgari bakım şartlarını sağlayacaklarını iddia ederek yeniden cezaevlerine koydular. Üstelik akli dengesi bulunmayan mahkûmların cezalarının infazının hiçbir değeri yokken… Dolayısıyla bu örnekler mevcutken, Sivas Katliamı sanıklarının kayrılıyor olabileceğinden endişe ediyoruz.”