Ankara’daki ODTÜ Yolu projesini protesto edenlere saldıran çevik kuvvet, ODTÜ yönetiminden izin almaksızın saldırısını kampüs içerisine taşıdı

Doğu Eroğlu (12 Ekim 2013 BirGün Gazetesi)

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin tüm tepkilere karşın inşaatını sürdürdüğü ODTÜ Yolu projesine karşı yürüyüşe geçen ODTÜ’lüler, bir defa daha polis saldırısıyla karşılaştılar. Yürüyüşçülere müdahale eden çevik kuvvet ekipleri, ODTÜ kampüsünün içine kadar girerek öğrenci yurtlarını biber gazı yağmuruna tuttular.

ODTÜ ormanını kat ettikten sonra 100. Yıl ve Çiğdem mahallelerinden geçecek 8 şeritli otoban projesine karşı 18.30’da inşaat sahasına yürüyüşe geçen ODTÜ öğrencileri, saat 19.00’da ODTÜ A4 girişinde polisle karşı karşıya geldiler. 2 TOMA, 1 akrep ve 100 kadar çevik kuvvet polisinin saldırısı üzerine kampüse giren öğrenciler, polisin attığını biber gazı bombaları ve plastik mermilere karşın direnmeyi sürdürdüler.

Polis kampüse girdi

ODTÜ A4 girişinde mevzilenen çevik kuvvet ekipleri, saat 20.00 sularında ODTÜ kampüsüne girdi. TOMA ve akrepler eşliğinde kampüse giriş yapan çevik kuvvet ekipleri, yaklaşık 150 metre ilerledikten sonra öğrenci yurtlarının ve üniversite personelinin lojmanlarının bulunduğu alana geldiler. Saldırılarını burada da sürdüren polis, öğrenci yurtlarına ve lojmanlara çok sayıda biber gazı bombası attı. Yoğun biber gazı saldırısı sebebiyle yurtlarından çıkmak zorunda kalan ODTÜ öğrencileri ve üniversite mensuplarının tepkisi üzerine polis ekipleri kampüsü terk etti. Polis saldırısı sırasında, ODTÜ Yolu’na karşı geçtiğimiz hafta başlatılan direniş nöbetinde kullanılan çadırlar da söküldü. Olaylar, saat 23.00’te polisin saldırısını bitirmesiyle son buldu. Polis helikopterleri ise gece boyunca ODTÜ üzerinde uçmayı sürdürdüler.

Yangını muhabirler söndürdü

Polisin peşi sıra attığı biber gazı bombalarından ötürü ODTÜ ormanında çıkan yangını ise basın emekçileri söndürdü. Çıkan yangına öğrencilerin müdahale etmesi üzerine saldırısını yoğunlaştıran polis, öğrencilerin yangını söndürme girişimlerini engelledi. Yangın sürdüğü sırada kampüs içerisine giriş yapan çevik kuvvetler, yangını söndürmeye çalışan öğrencilerin kullandığı yangın söndürme tüplerine de el koydu. Çevik kuvvet ekiplerinin ve TOMA’ların müdahale etmediği yangını, basın mensupları söndürdü.

Öğretim Elemanları Derneği’nden açıklama

Olayların ardından ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği de bir açıklama yaptı. Yasal süreç bitmeden inşaatına başlanan yol hakkında davalar açıldığını vurgulayan ODTÜ ÖED, “Polis yerleşkeye TOMA ve akreplerle girmiş, binlerce öğrencinin, yüzlerce öğretim üyesinin yaşadığı yurtlar ve lojmanlar bölgesinde savaşta kullanımı bile yasak olan kimyasal silah kullanmış, yurtların içine TOMA’lardan ilaçlı su sıkmış ve gaz bombaları atmıştır” açıklamasını yaptı.