Mersin NKP ve TBB’li hukukçular Akkuyu nükleer santralini alanındaki inşaat çalışmalarını belgelediler. Akkuyu yönetimi ‘Kamyonlar taş ocağında çalışıyor’ yanıtını verdi fakat taş ocağı santral alanının dışında bulunduğu anlaşıldı 

Doğu Eroğlu (21 Ekim 2013 BirGün Gazetesi)

Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP) ve Türkiye Barolar Birliği (TBB) Çevre ve Kent Komisyonu’nun 5 Ekim’de Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) alanına yaptığı ziyaretin ardından ortaya çıkan kaçak inşaat, Akkuyu ihalesini kazanan Rus şirketini harekete geçirdi. Rosatom adına açıklama yapan Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik AŞ Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, ÇED olumlu kararı çıkmadan herhangi bir inşaat yapmayacaklarının altını çizerken, şantiye alanına girip çıkan hafriyat kamyonlarının, arazideki taş ocağında kullanıldığını ileri sürdü. Mersinli nükleer karşıtları ise taş ocağı ile santral arazisinin ayrı noktalarda bulunduğunu söylüyor.

‘Kaçak inşaat’ haberine yalanlama

Mersin Nükleer Karşıtı Platform ile TBB Çevre ve Kent Komisyonu’nun 5 Ekim tarihinde Mersin’de yaptığı incelemelerde, henüz hakkındaki Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) süreci devam eden ve Ekim ayı başındaki ÇED İnceleme Değerlendirme Toplantısı’nda gerekli çevresel ve toplumsal önlemleri alamadığı anlaşılan Akkuyu NGS’de inşaat çalışmalarının başladığı anlaşılmıştı. Mersin NKP ve TBB hukukçuları ziyaretlerinde, tellerle çevrelenmiş Mersin Akkuyu NGS alanına pek çok hafriyat kamyonunun girip çıktığını belgelenmiş, Mersinliler ve TBB mensupları alana sokulmamışlardı. Bu ziyaretin BirGün ve Evrensel gibi yayın organlarında “Akkuya’da kaçak santral inşaatı” biçiminde haberlere konu olması, nükleer santral ihalesini kazanan Rosatom’u harekete geçirdi.

Akkuyu NGS Elektrik AŞ Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, kaçak inşaat iddialarına Anadolu Ajansı üzerinden yanıt verdi. Ajansa yaptığı açıklamada ÇED olumlu kararını beklediklerini, inşaata ancak bu kararın çıkmasının ardından başlayacaklarını belirtti. Hafriyat kamyonlarının, iznini aldıkları bir taş ocağının işletilmesine ve alanda Elektrik Üretim AŞ’den kendilerine bırakılan binaların yenilenmesinde kullanıldığını söyleyen Kasumov, inşaat iddialarını yalanladı.

‘Taşocağı iddiası gerçek dışı’

Mersin NKP’den Yılmaz Kilim ise Kasumov’un açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı görüşünde. Kasumov’un sözünü ettiği taş ocağının Akkuyu NGS alanı dışında olduğunu söyleyen Kilim, santrale yaptıkları ziyarette hafriyat kamyonlarının santral arazisine girip çıktığını, dolayısıyla faaliyetlerin taş ocağıyla alakalı olmadığını vurguladı. Kilim BirGün’e yaptığı açıklamada, “5 Ekim’deki ziyaretimizde tesadüfen Akkuyu NGS yönetimine suçüstü yapmış olduk. Santralin içine girip çıkan kamyonları, taş ocağı bahanesi ve binaların yenilenmesi gibi sebeplerle açıklamaya çalışıyorlar. Birincisi, taş ocağı o alanda bulunmuyor. İkincisi, o kadar kamyonun taşıdığı tonlarca hafriyatın iki binadan çıkması mümkün değil. Daha önce de oradaki inşaat çalışmaları ve hatta patlatılan dinamitler hakkında suç duyurusunda bulunduk ancak sonuç alamadık. TBB’li hukukçularla birlikte bayramdan sonra savcılığa başvurup bölgede tespit yaptıracağız” ifadelerini kullandı.