Belediyenin ağaç katliamına karşı fidan dikerek ODTÜ ormanını yeniden yeşertmeye çalışanlar karşılarında polis ve polis güdümündeki belediye işçilerini buldular

Doğu Eroğlu (22 Ekim 2013 BirGün Gazetesi)

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 18 Ekim Cuma akşamı düzenlediği operasyonla yok ettiği ODTÜ ormanına sahip çıkan 100. Yıl Mahallesi sakinleri ve ODTÜ’lüler, diktikleri binlerce fidanla ormanı yeniden yeşertmeye çalıştılar. Fidanlar çok sayıda çevik kuvvet ve TOMA eşliğinde dikilirken, mahalleli ve ODTÜ’lüler sıklıkla ODTÜ Yolu projesi kapsamında inşaat çalışmalarını sürdüren belediye işçileriyle karşı karşıya geldiler.

Polis seyretti, işçi müdahale etti

Cuma günü Belediye’nin gerçekleştirdiği ağaç katliamına karşı fidan dikme kampanyası başlatan ODTÜ’lüler ve 100. Yıl Mahallesi sakinleri, üç gün içerisinde Türkiye’nin dört bir yanından gelen bağışlar ve kendi çabalarıyla kısa sürede binlerce fidan toplandı. ODTÜ’lülerin kampüs içerisinden, 100. Yıl sakinlerininse mahalleden saat 13.00 sularında başlattıkları yürüyüşler, kısa sürede belediye operasyonuna hedef olan bölgeye ulaştı. Ellerinde fidanlarıyla yürüyen mahalleli ve ODTÜ’lüleri yaklaşık 300 polis, 4 TOMA, 2 akrep, 2 tane de polis helikopteri takip etti.

Ağaçların yok edilip yol açılan alana ulaşan mahalleli ve ODTÜ’lüler, bu andan itibaren belediye işçilerinin tacizleriyle karşılaşmaya başladılar. Gökçek ekiplerinin çabalarına rağmen çıkan arbedeler çatışmalara dönüşmezken, polis ekipleri belediye işçilerinin provokasyonlarını seyretmekle yetindiler. Kısa sürede kurulan insan zincirleriyle 100. Yıl’dan ODTÜ ormanına ulaştırılan fidanlar, polis ekiplerinin engellenmeleri yüzünden yalnızca yeni açılan yolun kenarına dikilebildi. Belediye işçileri insan zincirlerine de müdahale ettiler. Henüz hakkında kesin karar çıkmayan ODTÜ ormanındaki inşaat çalışmalarını engelledikleri gerekçesiyle mahalleli ve ODTÜ’lülerle tartışan inşaat ekipleri, kalabalıkları kamyon ve kepçeleri üzerlerine sürerek tehdit ettiler. CHP milletvekilleri Aylin Nazlıaka ve Levent Gök ile pek çok demokratik kitle örgütü temsilcisinin destek verdiği fidan dikme etkinliğinde, Ankara halkı adına bir de basın açıklaması yapıldı. 18 Ekim’deki ağaç katliamının kınandığı açıklamada, “Belediye’ye bağlı inşaat makineleri ve ekipler ODTÜ arazisine gece karanlığına ve bayram tatili tenhalığına sığınarak, eli sopalı adamlar ve polis desteğiyle tecavüz etmiştir. 100. Yıl semtinde ve Ankara’da yeni rant alanları yaratılması hedeflenmektedir” ifadeleri kullanıldı. Fidan dikimi sırasında da Gökçek’e tepki vardı. Tepkilerini, “20 yıldır bir metre metro yapamayan Gökçek, bir gecede 5 bin ağacı katledip otoyol yaptı. Gökçek, bu ne hız!” diye ifade eden yurttaşlar, polis ve çalışmalarını sürdüren iş makinelerinin önünde fidan diktiler.  

50 yıllık ormanı Gökçek yok etti

ODTÜ yönetiminin 1960’ta başlattığı seferberlikle, Ankara bozkırlarının ODTÜ arazisi içerisinde kalan kısmı ağaçlandırılmış, o gün dikilen fidanların erişkin ağaçlara dönüşmesiyle beraber bölge “ODTÜ ormanı” olarak anılmaya başlanmıştı. Orman vasfı kazanması sonrasında 1995’te 1. derece SİT alanı olma özelliği kazanan ODTÜ ormanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Koruma Kurulu’nun aldığı kararla imara açılmış, Kurul’un aldığı karara ilişkin yasal itiraz süresi dolmadan Melih Gökçek’in ekipleri dozer ve kepçelerle ormana girip yaklaşık beş bin ağacı imha etmişti.