İktidarla ve Gülen Cemaati’yle ilişkisi olduğu iddialarını reddeden Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan’a ait arazilerin, 196 konut ve 5 milyon TL karşılığında TOKİ tarafından kamulaştırıldığı anlaşıldı

Doğu Eroğlu (9 Kasım 2013 BirGün Gazetesi)

CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal’ın bilgi edinme hakkı uyarınca Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Genel Müdürlüğü’ne (TOKİ) ilettiği soru, İzzettin Doğan ve iktidar arasındaki maddi ilişkiyi ortaya çıkardı. TOKİ’nin İstanbul Küçükçekmece’de bulunan arsaların kamulaştırılması karşılığında, Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan’a 31 milyon 830 bin 612 TL değerinde 196 adet verdiği ve 3 taksit halinde toplam 5 milyon TL ödeme yaptığı anlaşıldı. İzzettin Doğan’ın oğlu olan ve aynı zamanda Cem Vakfı yönetiminde bulunan isimlerden Cemal Canpolat’a ve İzzettin Doğan’ın oğlu Sedat Doğan’a ödeme yapıldığı da TOKİ tarafından kabul edildi.

İktidar-Cem Vakfı ilişkisi ortaya çıktı

CHP’li Tanal, 12 Ağustos tarihinde TOKİ’ye gönderdiği yazıda, kurum ile İzzettin Doğan, Cemal Canpolat ve Sedat Doğan arasında arsa tahsisi konulu herhangi bir sözleşme imzalanıp imzalanmadığını, TOKİ’nin Doğan Ailesi’ne ait Antalya Gayrimenkul Yatırımları ve Cemal Canpolat’ın sahibi olduğu Artemis Müteahhitlik İnşaat Yapım Gayrimenkul ile herhangi bir ticari ilişkisi olup olmadığını sordu. Tanal, İstanbul Küçükçekmece, Kayabaşı mevkiinde TOKİ’nin herhangi bir proje yürütüp yürütmediğini, bölgede yapılan projeler için satın alınan arazilerin İzzettin Doğan, Cemal Canpolat ve Sedat Doğan’dan edinilip edinilmediğini de TOKİ’ye sordu. TOKİ’nin verdiği yanıt, Gülen Cemaati ve iktidarla ilişkileri sürekli gündeme gelen İzzettin Doğan’ın Başbakanlığa bağlı TOKİ ile olan maddi ilişkisini ortaya koydu. 

Alım-satım yok, kamulaştırma var

Tanal’ın yazısına Eylül ayı içerisinde yanıt veren TOKİ, kurumun İzzettin Doğan, Cemal Canpolat ve Sedat Doğan’la veya bu kişilerin sahibi olduğu şirketlerle imzaladığı bir sözleşme bulunmadığını ileri sürdü. TOKİ, Küçükçekmece Kayabaşı mevkiinde yapılan kamulaştırma yoluyla İzzettin Doğan, Cemal Canpolat ve Sedat Doğan’a ödeme yapıldığını ise kabul etti. TOKİ yanıtında, “Aralarında İzzettin Doğan, Cemal Canpolat ve Sedat Doğan isimli şahısların da bulunduğu hak sahiplerinden kamulaştırma yoluyla 2009 yılında toplam 1.055,616,93 m3 yüzölçümlü taşınmaz iktisap edilmiştir. Bu kamulaştırma işlemi ile İdare stoklarında bulunan konutlardan İzzettin Doğan’a 31.830.612,58 TL değerinde 196 konut ve 3 taksit halinde toplam 5.000.000 TL bedel, Cemal Canpolat’a ise 3.476.671,94 TL değerinde 29 adet konut verilmiştir” ifadelerini kullandı. TOKİ ilgili arazi dışında, İzzettin Doğan’a ait yaklaşık 3 bin m2 yüzölçümlü bir alanın kamulaştırılması karşılığında ayrıca 1 milyon 129 bin TL ödeme yaptığını da kabul etti.