Antalya’nın Ahmetler Köyü’nde halka kurşun sıkanları koruyan Jandarma’dan sonra, JİTEM’in de devreye girdiği iddia ediliyor

Doğu Eroğlu (20 Kasım 2013 BirGün Gazetesi)

Antalya’nın Ahmetler Köyü’nde HES istemeyen köylülere yapılan silahlı saldırıları görmezden gelen Jandarma’nın yanı sıra, Jandarma İstihbarat (JİTEM) birimleri de HES inşaatının başlayabilmesi için devreye girdiği iddia ediliyor. Ahmetler Köyü sakinlerinin iddiasına göre, kendilerini JİTEM çalışanı olarak tanıtan kişiler konuştukları köylüleri, “Bu iş sizi aştı” diye tehdit edip direnişi sonlandırılmasını istedi. JİTEM’ciler, Antalya’dan ve Türkiye’nin diğer kentlerinden direnişe desteğe gelenlerin de “terörist” olduğunu ileri sürdü.

Emir İçişleri Bakanlığı’ndan

Antalya’nın Manavgat ilçesine 50 kilometre uzaklıktaki Ahmetler Kanyonu’nda HES yapılmasını istemeyen Ahmetler Köyü sakinleri, bu defa da karşılarında Jandarma İstihbarat elemanlarını buldular. İddiaya göre, Cuma gecesi Ahmetler Köyü sakinlerinin oluşturduğu direniş alanı yakınlarına 3 arabayla gelen 7 sivil giyim şahıs, JİTEM mensubu olduklarını belirterek köylülerle konuşmaya başladılar. Konuştukları köylülerden birine direnişe son verme çağrısında bulunan JİTEM’ciler, “Bu iş sizi de aştı, bizi de. Doğrudan İçişleri Bakanlığı’ndan emir geliyor. Artık tadı kaçmadan bu işi bitirin” ifadelerini kullandılar.

‘Teröristleri sokmayın’

JİTEM’cilerin köylülere yaptıkları bir diğer uyarı ise direnişe desteğe gelen demokratik kitle örgütleriyle ilgiliydi. “Dışarıdan adam getiriyorsunuz. Dikkat edin, onların hepsi terörist” diyen JİTEM mensupları, Ahmetler köylülerine desteğe gelen tüm grupları takibe aldıklarını belirttiler. Öğrenci Kolektifleri, İşçi Partisi üyeleri, doğa koruma grupları ve Antalya Barosu’na bağlı avukatları kasteden JİTEM’ciler, “Buraya suç örgütleri geliyor. Sivil toplum kuruluşlarını buraya sokmayın” diye konuştuktan sonra alandan ayrıldılar. Ahmetler Köyü yakınlarındaki HES karşıtı nöbete JİTEM’in müdahil olduğu iddialarıyla ilgili BirGün’ün ulaştığı Antalya Vali Yardımcısı Mehmet Kurdoğlu ise, “Ahmetler Köyü sakinleri ile HES konusu hakkında biz de görüşüyoruz. Ancak köylülerden bize JİTEM’in hakkında herhangi bir bilgi veya şikâyet gelmedi. Böyle bir birimin bölgede görev yaptığına ilişkin herhangi bir bilgimiz bulunmuyor” açıklamasını yaptı.

‘Ne yaptığınızı çok iyi biliyoruz’

Ahmetler Köyü sakinlerinden biri, JİTEM mensubu olduğunu belirten kişilerle yaptığı görüşmeyi BirGün’e şöyle anlattı: “Nöbet alanı yakınlarında tek başıma olduğum bir sırada jandarmaya ait 3 araç geldi ve içinden 7 kişi çıktı. Hepsi sivil giyimli, çoğu iri yapılı ve sakallıydı. O güne kadar jandarma HES’çi şirkete yardım ettiği, araçlarıyla şirketin adamlarını ve şirkete ait malzemeyi taşıdığı için bu kişilerin de şirketin tuttuğu eli silahlı haydutlardan olduğunu sandım. Yanıma gelip kendilerini tanıttılar. Jandarma İstihbarat’tan olduklarını, direnişimizi kişisel olarak desteklediklerini ancak işin çok büyük olduğunu, nöbetimizi sonlandırmamız gerektiğini söylediler. Yanımdan ayrılırken aralarından biri ismimi sordu. İsmimi öğrenmelerini istemediğimden adımın Ali Cengiz olduğunu söyledim. ‘Ali Cengiz oyunlarına karnımız tok. Senin de, diğer köylülerin de hem isimlerinizi, hem de neler yaptığınızı çok iyi biliyoruz’ cevabını verip ayrıldılar.”