Dadaloğlu’nun dizeleri Mersin’deki Gezi olayları soruşturmasında suç unsuru olarak değerlendirildi

Doğu Eroğlu (20 Kasım 2013 BirGün Gazetesi)

HES inşaatına karşı çıkan Boğazpınar Köyü sakinlerinin Gezi olayları kapsamında yaptığı yürüyüşle ilgili yapılan emniyet sorgusunda, Dadaloğlu’na ait dizeler suç unsuru olarak Boğazpınarlılar’ın karşısına çıkartıldı. Boğazpınar Köyü sakinlerinden Ahmet Öztürk’e Emniyet’teki ifadesinde, yaptığı konuşmada Dadaloğlu’nun dizelerini kullanarak kalabalığı “suç işlemeye ve kanunlara uymaya tahrik” edip etmediği soruldu.

Mersin’in Tarsus ilçesinde Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Gezi olayları soruşturmasında, ilçede düzenlenen yürüyüşlere katılan Boğazpınar Köyü sakinleri, Tarsus Emniyeti’ndeki sorgularında şok sorularla karşılaştılar. Emniyet mensupları Boğazpınar Köyü’nden Ahmet Öztürk’ün, Gezi olayları kapsamında 10 Haziran’da Tarsus Yarenlik Alanı saat kulesi yakınlarında yaptığı bir konuşma yoluyla halkı suç işlemeye ve kanunlara uymamaya tahrik ettiğini tespit ettiler. Ahmet Öztürk’ün, “Arkadaşlar size Toros Dağları’ndan Taksim’e, Kızılay’a, Tarsus’a, direnen tüm çapulculara selam getirdim. Merhaba. Arkadaşlar ben 31 Mayıs’tan beri bu halkın arasındayım. ‘Ferman padişahınsa dağlar bizimdir’ diyoruz. Bunların yalanlarına inanmıyoruz. AKP’yi bizzat uyarıyorum, ferman padişahınsa dağlar bizimdir. Suyumuzu kimseye vermeyeceğiz” biçiminde Emniyet kayıtlarına geçen ifadeleri, TCK 214 ve TCK 217’nci maddelerin ihlali olarak değerlendirildi. Ahmet Öztürk, olaylar sırasında sarf ettiği ifadelerle ilgili sorulan soruya, “Ben Anayasa’nın bana verdiği demokratik hakkımı kullandım. Herhangi bir suç unsuru teşkil edecek söylem ve davranış içerisinde bulunmadım” cevabını verdi.

Ahmet Öztürk’ün 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 28’nci ve 32’nci maddelerini de ihlal ettiği, kanuna aykırı gösteri yürüyüşü düzenlediği ve güvenlik kuvvetlerinin ihtarlarına rağmen dağılmadığı da tespit edildi. 7 Kasım’da Tarsus Emniyeti’nde ifade veren Ahmet Öztürk’ün hakkında Dadaloğlu’nun dizeleriyle halkı suç işlemeye ve kanunlara uymamaya teşvik ettiği ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nu ihlal ettiği iddialarıyla dava açılıp açılmayacağı ilerleyen günlerde, savcılık incelemesinin ardından belli olacak.