Ali İsmail Korkmaz cinayeti davasında sanıklardan önce tanıkların dinlenmesi için Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşma, Korkmaz Ailesi avukatlarının talebi üzerine ertelendi

Doğu Eroğlu (7 Ocak 2014 BirGün Gazetesi)

Dörde bölünen Ali İsmail Korkmaz cinayeti davasında Eskişehir’de tanıkların dinleneceği ilk duruşma, “Tanıkların sanıklardan önce ifade vermelerinin usule aykırı olduğu, bu yöntemle sanıklara avantaj yaratılacağı” yönündeki itirazlar üzerine 28 Şubat tarihine ertelendi. Korkmaz Ailesi avukatlarının talebi üzerine ara karar alarak tanık ifadelerini 3 Şubat’ta sanıkların dinleneceği duruşma sonrasına bırakan Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi, tanıkların Kayseri’deki ana davada dinlenmesi için Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazı gönderecek. Ali İsmail Korkmaz’ı darp ederek ölümüne yol açan polis memurlarının yargılandığı dava, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın “kentte güvenlik riski oluşturacağı” iddiasıyla yaptığı girişimlerin ardından Kayseri Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edilmişti. Tanıkların hangi şehirde dinleneceği, Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin davaya bakan Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’yle yapacağı yazışmanın ardından netleşecek.

Sanıktan önce tanık ifadesine izin yok

Korkmaz Ailesi avukatları, Ali İsmail Korkmaz’ın darp edildiği 3 Haziran sabaha karşı yaşananlara tanık olan yurttaşların dinleneceği duruşmanın hemen başında, usul konusundaki itirazlarını ifade ettiler. Korkmaz Ailesi avukatları adına konuşan Avukat Ömer Kavili, tanık ifadelerinin asıl mahkemede, sanıkların ifadelerinin alınması sonrasına bırakılmasını istedi. Kavili, “Tüm itirazlarımıza rağmen dava Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne verildi. Tanıkların Eskişehir’de, sanıkların dinleneceği duruşmadan önce ifade vermesi kararlaştırıldı. Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi, davaya bakan Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin vekâletiyle görev yapmaktadır. Dolayısıyla Kayseri’nin yargılama üzerindeki hak ve ödevleri Eskişehir’i de bağlar” diye konuştu. Ceza Muhakemeleri Kanunu’na göre, duruşmanın sanıkların kimlik tespiti, iddianamenin okunması ile başlayacağını, suçlamaların belirtilmesi, delillerin ortaya konması ve sanık ifadeleriyle devam edeceğini söyleyen Kavili, “Yetkili mahkeme bu sırayı bozamayacağı için, vekâleten görev yapan Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi de sanıklardan önce tanıkları dinleyemez” dedi. Kavili, tanık ifadelerinin önce alınması halinde sanıkların bu beyanların ayrıntılarına vakıf olarak kendi ifadelerini çarpıtabileceklerine, yalan beyanda bulunabileceklerine ve suçu veya suçluları gizleyebileceklerine dikkat çekti. Korkmaz Ailesi avukatları, Kavili’nin belirttiği gerekçelerden ötürü tanıkların, sanık ifadelerinin alınmasından sonra dinlenmesi talebinde bulunarak ifade alma işlemi başlamadan duruşmanın ertelenmesini, tanık ifadelerinin Kayseri’deki ana davada alınmasını istediler. Olayın faili polislerin avukatları da tanıkların Kayseri’de dinlenebileceğini belirttiler. Savcı da Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nden görüş alınabileceğini yönünde mütalaa verdi.

Kayseri’den görüş alınacak

Korkmaz Ailesi avukatlarının talebini değerlendiren Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti ara karar alarak, tanıkların ifadelerinin alınması işlemini, sanık ifadelerinin sonrasına bıraktı. Mahkeme ayrıca, Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’yle yazışma yapılarak tanıkların Kayseri’deki davada dinlenmesinin sorulmasına, Eskişehir’deki duruşmanınsa 28 Şubat saat 13.00’a ertelenmesine karar verdi. 

‘Tanık-sanık yüzleşmesini önlemek istediler’

Duruşma öncesi ve sonrasında basına açıklamalarda bulunan Korkmaz Ailesi avukatları, farklı kentlere bölünen duruşmaların yargılamanın bütünlüğü üzerindeki olumsuz etkisi üzerinde durdular. Çağdaş Hukukçular Derneği’nden Avukat Hüseyin Aslan, “Görüntüleri kaybetmeyi başaramayınca, davayı Hatay, Eskişehir, Kayseri ve Ankara arasında bölüştürerek kamuoyu baskısını kırmak istediler. Davayı parçalara ayırarak sanıkların tanıklarla ve iddialarla yüzleşmesini önlemek niyetindeydiler” ifadelerini kullanırken, Eskişehir Barosu avukatları ise polis infazlarındaki cezasızlığın önlenmesi taleplerini dile getirdiler. Faillerin polis olduğu olaylarda cezasızlığın sürmesi halinde yeni ölümlerin kapıda olduğunu vurgulayan Eskişehir Barosu avukatları, Ali İsmail Korkmaz’ın faillerinin cezalandırılması için ellerinden geleni yapacaklarını belirttiler. Duruşmanın öncesinde ve sonrasında Eskişehir Adliyesi önünde toplanan yurttaşlar ise Korkmaz Ailesi’nin adalet arayışına, attıkları “Ali İsmail Korkmaz onurumuzdu” sloganıyla destek verdiler.

‘Güvensiz kentte ifade almaya çalıştılar’

Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Avukat Gürkan Korkmaz BirGün’e yaptığı açıklamada “güvensiz kent” ilan edilen Eskişehir’de tanık ifadelerinin alınması için duruşma düzenlenmesini eleştirdi. “Eskiden diğer polis cinayetlerinde güvenli kent olarak kullanılan Eskişehir iki ay içerisinde terör yuvası oluverdi. Dayanaksız kararlarla kamuoyundan kaçırılarak dava Kayseri’ye alındı” ifadelerini kullanan Korkmaz, tanıkların sanıklardan önce dinlenmesi girişiminin maksatlı olduğunu dile getirdi. İddianame sanıklara okunmadan yargılamanın başlayamayacağı kuralını hatırlatan Korkmaz, “Tanıkların ifadelerini gören sanıklar, bir ay boyunca derslerine çalışacak ve ifadelerdeki açıkları kollayıp kendilerini temize çıkartmaya çalışacaklardı” diye konuştu.

Avukat ile hakimin kayıt diyaloğu

Korkmaz Ailesi’nin avukatlarından Ayhan Erdoğan’ın Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi hâkimiyle yaşadığı diyalog ise kısa süren oturumun dikkat çeken anlarından biriydi. Davaya katılan avukatların isimlerinin belirlenmesinin ardından Erdoğan hâkime duruşma salonundaki görüntü ve ses kayıtlarının çalışıp çalışmadığını sordu. Hâkim mübaşire danıştıktan sonra Erdoğan’a görüntü ve ses kayıt sistemlerinin açık olduğunu söyledi. Erdoğan, “Ben yine de sorayım dedim. Polis kayıtları kaybediyor da…” dedi. Hâkimin yanıtı, “Merak etmeyin, biz yedekliyoruz” biçiminde oldu. Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi hâkiminin, bu konuşmanın hemen ardından salona giren, Ankara’da polis kurşunuyla yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük’ü tanımaması da bir diğer dikkat çekici ayrıntıydı.