HES şirketinin proje müdürü, ‘Alakır’daki HES karşıtı kampanyalar doğa sporları mağazamın cirosunu düşürdü’ deyip yargıya gitti, savcı takipsizlik kararı aldı

Doğu Eroğlu (12 Şubat 2014 BirGün Gazetesi)

Antalya’nın Alakır Vadisi’ndeki ekolojik yaşama ağır darbe vuran, yerel su kaynaklarını tüketip Alakır Nehri’ni kurutan projelerden biri olan Kürce HES’in proje müdürü ve mühendisi Gökhan Göktaş, HES karşıtlarının kendisini ticari zarara uğrattığını belirtip, hakarete uğradığı gerekçesiyle Alakır’da yaşayan Birhan Erkutlu hakkında suç duyurusunda bulundu. Kürce HES’in sahibi Dedegöl Enerji firmasındaki mühendislik görevinin dışında, doğa sporları ürünleri satan bir mağaza sahibi olduğunu, HES karşıtlarının kamuoyu kampanyalarından ötürü işletmesinin zarara uğradığını ileri süren Göktaş’ın şikâyetini değerlendiren Savcılık, takipsizlik kararı verdi. Alakır’da yaşayan, suçlamaların muhatabı olan Erkutlu, “Tüm canlıların gördüğü zararla edinilmiş parayla açılan o mağazadan alışveriş yapsın, oradan alacakları malzemelerle Kürce HES’in kuruttuğu yerde trekking yapsınlar” dedi.

Doğa sporları mağazası zarar etmiş

Antalya’da, Tibet Outdoor isimli doğa sporları ürünlerinin satıldığı mağazanın sahiplerinden olan mühendis Gökhan Göktaş, 25 Şubat 2013’te Alakır Vadisi’ndeki HES projelerine karşı mücadele veren Birhan Erkutlu hakkında suç duyurusunda bulundu. Erkutlu’nun Facebook’ta kurduğu “Alakır Nehri Kardeşliği” isimli grup sayfasında kendisi ve görev yaptığı şirket hakkında kamuoyu kampanyası yürüttüğünü, imza kampanyaları başlattığını ifade eden Göktaş, sahibi olduğu doğa sporları mağazasının, HES şirketleri aleyhinde yürütülen kampanyalardan ötürü zarara uğradığını belirtti. Göktaş suç duyurusunda, “Antalya’da bana ait başka ticari işletme (spor mağazası) mevcuttur. Yalan haber ve karalama kampanyaları neticesinde, Antalya’da bulunan ticari itibarım zedelenmiştir. Üstelik Antalya’da bulunan müşterilerim de bu tür haberlerden etkilenerek mağazamızdan alışveriş yapmayı kesmişlerdir. Mağazanın bilançolarına bakıldığında, bu yalan haber ve kampanyalardan sonra ciroda yüzde 200’e varan bir düşüş görünmektedir” ifadelerini kullandı. Göktaş, internet üzerinden tehdit ve hakarete uğradığını iddia etti. Tibet Outdoor’un sahibi ve mühendis Göktaş’ın suç duyurusunu görüşen Antalya Kumluca Cumhuriyet Başsavcılığı, internetteki kampanyaların HES firmalarına yönelik olduğu, Göktaş’ın isminin anılmadığını belirterek kovuşturmaya yer olmadığı kararını verdi.

Alakır Vadisi’ndeki Kürce HES şantiyesi, Fotoğraf: Antalya-DHA

Erkutlu: ‘Herkes o mağazadan alışveriş yapsın!’

Alakır Vadisi üzerinde yer alan 4’ü faaliyet geçmiş, 4’ü ise proje halinde olan HES’lere karşı mücadele eden yurttaşlardan biri olan Birhan Erkutlu, Göktaş’ın hakkında yaptığı suç duyurusunu BirGün’e değerlendirdi. Sosyal medya platformları üzerinden HES projelerine karşı kampanyalar yürüttüklerini doğrulayan Erkutlu, “HES şirketlerinin Alakır Vadisi’ndeki faaliyetlerini sürdürmek için imza kampanyaları yaptığımız doğru. Ancak kampanyalarımızda Göktaş’ın isminden bahsetmediğimiz gibi, Göktaş’ın sahibi olduğu doğa sporları mağazasından da hakkımızdaki suç duyurusuyla haberdar olduk. Tüm doğaseverlere Göktaş’ın zararını karşılamak adına, zarara uğrayan on binlerce canlının üzerinden kazanılan para ile açılmış ve trajik ve ironik olarak da dağcılık, trekking gibi doğa sporları ile ilgili malzemeler satan, Tibet gibi hiçbir canlıya zarar vermeyen Budistlerin yaşadığı bir yerden ismini alan bu mağazadan alışveriş yapmalarını öneriyoruz. Bu dükkândan alacakları dağcılık malzemeleri ile Kürce HES’in kuruttuğu dere yatağında yürüyüş yapmalarını, neden olduğu heyelanlarda kaya tırmanışı ve santral binasında da kamp yapmalarını tavsiye ediyoruz. Her şey yerini bulsun diye!” değerlendirmesinde bulundu. Doğa sporları dükkânı sahibi olan Göktaş’ın proje müdürlüğünü yaptığı Kürce HES, Alakır Nehri’nin yaklaşık 10 kilometrelik bölümünü yeraltına hapsetmişti.

Birhan Erkutlu