UNESCO’nun dünya kültür mirası Listesine dâhil etmeye hazırlandığı Amasra’ya, termik santral uğruna Kültür ve Turizm Bakanlığı “Turizm bölgesi değil” dedi

Doğu Eroğlu (21 Haziran 2014 BirGün Gazetesi)

Bartın’ın Amasra ilçesi yakınlarına yapılması planlanan Hema Termik Santralına “İzni ben verdim” diyen Bakan Güllüce’nin, Amasra’nın turizm bölgesi olup olmadığını Kültür ve Turizm Bakanlığına sordurduğu anlaşıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının sorusuna yanıt veren Kültür ve Turizm Bakanlığı, “Alan herhangi bir turizm merkezi veya kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi kapsamında değildir” değerlendirmesini yaptı. UNESCO’nun Dünya Mirası Asil Listesine dâhil etmeye hazırlandığı Amasra için Kültür ve Turizm Bakanlığı “Turizm bölgesi değildir” deyince Çevre ve Şehircilik Bakanlığı projeye hız verdi.

ÇED’den önce acele yanıt

Bartın’ın Amasra ilçesi yakınlarında, Gömü ve Tarlaağzı Köyleri sınırlarındaki Çapak Koyuna, Hattat Holdinge bağlı Hema Elektrik Üretim A.Ş. tarafından inşa edilmesi planlanan termik santral için Kültür ve Turizm Bakanlığının da devreye sokulduğu anlaşıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hema Termik Santralı projesine ilişkin hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporunun inceleneceği 27 Şubat 2014 tarihli 2. İnceleme Değerlendirme Komisyonu Toplantısı öncesinde Kültür ve Turizm Bakanlığıyla temasa geçti. Santralın kurulacağı alana yaklaşık 2 buçuk kilometre uzaklıktaki Amasra’nın önemli bir turizm merkezi olmasından ötürü gelen itirazları bertaraf etmek isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, proje alanının turizm bölgesi olup olmadığının, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü tarafından teyit edilmesini istedi.

Turizm bölgesi değilmiş

Çevre ve Enerji Bakanlığının 6 Şubat 2014 tarihli yazısına Kültür ve Turizm Bakanlığı hemen yanıt verdi. Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü, “Yapılan inceleme sonucu söz konusu proje alanının 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu uyarınca ilan edilen herhangi bir Turizm Merkezi veya Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi kapsamında kalmadığı tespit edilmiştir” yanıtını vererek Amasra’ya 2 buçuk kilometre mesafedeki alanın turizmle ilgisi olmadığını ilan etti.

UNESCO asil listesine girmek üzere

Öte yandan, Kültür ve Turizm Bakanlığının “Turizm bölgesi değildir” dediği Amasra’nın, UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) tarafından Dünya Mirası Asil Listesine alınması görüşülüyor. Safranbolu, Hattuşaş, Truva, Selimiye Camii Çatalhöyük ve Kapadokya gibi tüm dünyadan turistlerin ziyaret ettiği alanlar arasına eklenmesi söz konusu olan Amasra’nın UNESCO listesine girmesine ilişkin çalışmaları Amasra Kaymakamlığı yürütüyor. Amasra, bağlı bulunduğu Bartın Valiliğinin internet sitesinde ise “Karadeniz’in incisi” olarak tanıtılıyor. Valilik internet sitesinde Amasra’yla ilgili şu bilgiler veriliyor: “Amasra, Karadeniz’in incisi olarak tanınır. Doyumsuz bir doğa güzelliği ve geçmişi yaşayan tarihi kalıntıları ile adeta bir cennettir.”