Yalova’da halkın tüm itirazlarına rağmen idari süreçleri devam eden taşocağı projeleri kabul görürse köylerin kullandığı sudan her gün 117 ton ocaklara aktarılacak, 192 bin ağaç kesilecek

Doğu Eroğlu (BirGün Gazetesi, 16 Temmuz 2014)

Yalova’da 7 köyü etkileyecek taş ocağı kapasite artırımı ve yeni yatırım projelerine olur verilmesi halinde Yalova Platformunun tespitlerine göre, 192 bin ağaç kesilecek, günde en az 117 ton su ocaklara aktarılacak. Platform, kapasite artırımı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birimlerine BMT Bahadır Madencilik tarafından yapılan başvurunun reddedilmesi için 4 bin 200 imza toplarken, yatırımcı şirket ile taşocağı projelerinin en çok etkileyeceği Güneyköy sakinleri ve Yalova Platformu mensupları arasındaki gerginlik de sürüyor. Güneyköy sakinleri, taşocaklarının ortaya çıkardığı tozun bölgedeki tarım faaliyetlerini bitme noktasına getirdiği, insan sağlığını ise olumsuz etkilendiğini belirtiyor. Güneyköy, Kurtköy, Paşaköy, Soğucak, Esadiye, Sugören ve Hamzalı köylerini etkileyen taşocaklarına yenilerinin eklenmesi de gündemde. BMT Bahadır Madenciliğe ait faal bir taşocağı bulunan Güneyköy’de, Karayolları 14. Genel Müdürlüğünün yatırım başvurusu için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu Gerekli Değildir kararı çıkarken, bir başka şirket de taşocağı için ÇED raporu hazırlıyor.

192 bin ağaç kesilecek

Yalova Platformuna göre, idareden onay bekleyen projelerin kabul edilmesi halinde bölgede çevre felaketi yaşanacak. Platforma göre, Karayolları 14. Bölge Müdürlüğünün onaylanan kapasite artırımına ek olarak, BMT Bahadır Madenciliğin kapasite artırımına da olur verilmesi halinde, Güneyköy ve çevresinde işletme izni olan alan 55 hektardan 100 hektara çıkacak. En az 192 bin 444 ağacın kesileceğini öngören Platform, üç işletmenin günlük toplam su tüketimininse 117 tonu bulacağını belirtiyor. Ocaklarda her gün bin ila 3 bin kilogram patlayıcı kullanılacağı saptanırken, yıllık üretim kapasitesinin 889 bin tondan 2 milyon 143 bin tona çıkmasıyla bölgede sürekli olarak çalışan kamyonların sayısının da 98’den 238’e fırlaması bekleniyor. Kapasite artırım taleplerine karşı çıkan Yalova Platformu, 10-14 Temmuz tarihleri arasında Yalova kent merkezindeki Cevdet Aydın Parkına kurduğu imza standı ve çadırlarla Yalovalı yurttaşları bilgilendirdi. Bu süre zarfında 4 bin 200 kişi tarafından imzalanan itiraz dilekçeleri, BMT Bahadır Madenciliğin başvurusu hakkında karar verecek olan Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğüne teslim edilecek.

Kapasite artırımı hukuksuz otoyol için

Güneyköy ve çevresini tehdit eden yatırımlardan biri de, Karayolları 14. Bölge Müdürlüğünün hazırladığı taşocağı projesi. Hâlihazırda 19,58 hektarlık bir alanda süren işletmenin 24,87 hektarlık kapasite geliştirme talebiyle yaptığı başvuru hakkında ÇED Gerekli Değildir kararı verildi. 176 bin ton yıllık üretimin 390 bin tona çıkaracak kapasite geliştirme projesinin gerekçesi olaraksa, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesi gösterildi. Bölgeden çıkarılacak malzemenin otoyol projesinde kullanılacağı hazırlanan ÇED Raporuna girerken, otoyol projesinin Anayasa Mahkemesinin geçtiğimiz hafta aldığı iptal kararın ardından hukuksuz hale gelmesinin taşocağı projesini de etkilemesi bekleniyor. 2013’te, Çevre Kanununa eklenen geçici maddeyle, 23.6.1997 tarihinden önce kamu yatırımı programına alınan projelere getirilen ÇED muafiyetinin AYM tarafından 3 Temmuz’da iptal edilmesiyle, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesi de yeniden tartışmalı hale gelmişti.

Yol kesen, darp eden maden şirketi

Güneyköylülerle, kapasite artırım başvurusu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerince değerlendirilmekte olan BMT Bahadır Madencilik sahipleri arasında geçtiğimiz günlerde de tırmanan gerilim, Güneyköy sakini Hakim Menteş’e göre 2013’ te başladı. Kapasite artırımı için düzenlenen ÇED bilgilendirme toplantısının protesto edilmesinin ardından, köy kahvesine gelen BMT Bahadır Madenciliğin sahibi Ahmet Bağatar’ın kendisine saldırdığını belirten Menteş, Bağatar’ın kendisine saldırı, hakaret ve tehditten ötürü ceza aldığını belirtiyor. Bağatar ve Menteş, Yalova Platformu mensuplarının geçtiğimiz hafta Güneyköy’deki taşocaklarındaki faaliyetleri fotoğraflamaları üzerine yeniden karşı karşıya geldi. “Güneyköy’de kuralsız, kanunsuz faaliyet yürütülüyor. Daha ÇED başvurusunun sonucu belli olmadan şantiyedeki kazı alanının genişlediği hem çıplak gözle hem de uydu fotoğraflarından gözüküyor” diyen Menteş, gerginliğin bu çalışmaların fotoğraflanması yüzünden yaşandığını söylüyor. Çalışmaların fotoğraflanmasının ardından önce şirket sahibi Ahmet Bağatar’ın yanlarına geldiğini, araçla köye dönerken oğul Muğlim Bağatar’ınsa araçla yollarını kestiğini kaydeden Menteş, şirket yetkilileriyle yaklaşık 2 saat boyunca taşocakları hakkında görüştüklerini, Platform ile şirket sahipleri arasındaki gerginliğin büyümediğini aktardı.