Çoğunluğu kâğıt ve atık toplayıcılardan oluşan ve daha önce de kentsel dönüşüm mağduru olmuş yurttaşlar Cevizlidere Mahallesindeki evlerinde bir kez daha yıkımla karşılaştılar

Doğu Eroğlu (27 Ağustos 2014 BirGün Gazetesi)

Ankara’da kâğıt ve atık dönüşüm işçilerinin yaşadığı Cevizlidere Mahallesinde iki hafta aradan sonra yine yıkım vardı. Bölgenin yeşil alan ve rekreasyon alanı olarak değerlendirmesine karar veren Çankaya Belediyesi, atık işçilerinin yaşadığı evlerin 3’ünü iki hafta önce mahalleye gelen çevik kuvvet ve TOMA’lar eşliğinde yıkmıştı. Yeşil alan yapılması planlanan alan içerisinde kalan diğer 6 evi de yıkmak isteyen Çankaya Belediyesi ekipleri atık işçilerinin tepkisi üzerine geri adım atmış, evlerin boşaltılması için 15 günlük süre vermişti. Bu sürenin sona ermesiyle birlikte mahalleye dün yeniden gelen yıkım ekipleri, yeşil alan olması planlanan bölge içerisinde kalan 6 evi daha yıktı. Bu süre zarfında evlerinin yıkılmaması için Çankaya Belediyesi ve CHP ile temaslar yürüten atık işçilerine yeni bir yaşam alanı gösterilmedi. Evleri yıkılan işçiler, henüz yıkılmayan evlere sığınmaya veya yıkılan evlerinin yakınına çadır kurmaya hazırlanıyor.

Nerede yaşayacakları belirsiz

Antep’ten Ankara’ya göç ederek atık ve kâğıt dönüşüm işçiliği yapmaya başlayan yaklaşık 300 yurttaşın yaşadığı Cevizlidere Mahallesi sakinleri dün sabah yine yıkıma uyandı. Zabıta ekipleriyle birlikte mahalleye gelen kepçe ve dozerler, mahalleliye verilen iki haftalık sürenin sona ermesi sebebiyle Çankaya Belediyesinin yeşil alan olarak değerlendireceği bölgedeki 6 evi daha yıktı. Mahallenin yetkililerle uzlaşma çabaları sonuç vermezken, “Başka bir yer gösterin, orada yaşayalım” talepleri de karşılıksız kaldı. Önemli bir kısmı Geri Dönüşüm İşçileri Derneğine üye olan mahalleliler, mevsimlik tarım işçisi olarak da çalışıyor.

Rant için mi kovuluyorlar?

Çoğu kiracı olan atık işçileri yıkılan evlerini gönülsüz olarak terk ederken, bölgenin nasıl kullanacağı mahallenin ilk gündemi haline geldi. Belediye yeşil alan yapılacağını belirtirken, bölgedeki diğer konutların yerine lüks konut projeleri yapılacağı, Belediyenin oluşturacağı yeşil alanın da bu konut projelerinin pazarlanmasında rol oynayacağı konuşuluyor. İşçilere göre bölgeden kovulmalarının ardında, kendileri orada yaşarken konut satılamayacağını düşünen müteahhitlerin ve mal sahiplerinin talepleri var.

Asıl sebep verilen rahatsızlıkmış

Yıkım sırasında olay yerine gelen ve atık işçilerinin tepkisiyle karşılaşan Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Anıl Sevinç, mahallenin ileri gelenlerinin şikâyetlerini dinledikten sonra yıkımın gerekçesi hakkında ipuçları verdi. Çevredeki apartmanların atık işçilerinden şikâyetçi olduğunu belirten Sevinç, “Dünya para verip buradan ev almışlar ama siz yanı başlarında pislik içinde yaşadığınız için rahatsızlar. Size başka bir yer göstersek orayı da bu hale getirirsiniz” diye konuştu. İki hafta önceki yıkımlar sırasında Çankaya Belediyesi yaptığı, “Kangrene dönüşen kaçak yapılaşmayla mücadele ediyoruz” açıklamasıyla dikkati çekmişti.