Ali İsmail Korkmaz’ı darp eden 6 şahsın eşkâlleri TÜBİTAK’ın incelemesiyle belirlendi, TÜBİTAK kameraların çalışmadığı kayıp 74 saniyeye yeniden dikkat çekti 

Doğu Eroğlu (10 Ekim 2014 BirGün Gazetesi)

Gezi Parkı eylemleri sırasında 2 Haziran gecesi Eskişehir’de darp edildikten sonra yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın faillerinin yargılandığı davada mahkemenin talebi üzerine olayın gerçekleştiği sokaktaki güvenlik kamera kayıtlarını inceleyen TÜBİTAK, Ali İsmail’i darp eden şahıslardan 6’sını teşhis etti. Mahkemenin gönderdiği harici sabit disk ve görüntü kayıt cihazları ile yargılanan şahısların ve mağdurların fotoğraflarını karşılaştıran TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) şahısların netleştirilmiş görüntülerini de içeren raporunu Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesine sundu. Bugün görülecek duruşmada değerlendirilecek raporda, Harman Ekmek Fırını kayıtlarından elde edilen görüntüler iyileştirildi ve darp olayına karışan şahısların görüntüleri mahkemeye sunuldu. Mahkemeye sunulan eklerde Harman Ekmek Fırını kayıtlarına 4 defa format atıldığı ve görüntülerin silindiği kesinleşti. Harman Ekmek Fırını ve Beşik Otel kayıtları farklı saatleri gösterse de, sistemlerde 18 dakikalık zaman farkı olduğunu işaret eden uzmanlar, Ali İsmail Korkmaz’ın Harman Ekmek Fırını önünde darp edildikten sonra Beşik Otel yönüne koştuğu sırada kayıtların son bulduğuna dikkati çekti. Raporda, kayıtları sildiren kişininse otel personeline talimat veren polis memuru Hüseyin Engin olduğu görüldü. TÜBİTAK, görüntülerde darp edildiği görülen kişinin Ali İsmail Korkmaz olduğu yönünde görüş bildirdi.

Altı sanığı mahkemeye ‘darp edenler’ olarak bildirdi

TÜBİTAK BİLGEM, Olay yerine yakın pek çok işyerinden elde edilen 41 ayrı kayıt ile Sanayi Sokakta bulunan ve olay yerindeki 6 işyerinin güvenlik kayıtlarını inceledi. Beşik Otel ve Harman Fırın Kayıtlarındaki detaylı inceleme sonucu uzmanlar, davanın tutuklu sanıkları İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever, Ebubekir Harlar ve polis Mevlüt Saldoğan ile tutuksuz yargılanan polis Yalçın Akbulut’un iyileştirilmiş görüntülerini “Darp eden şahıslar” olarak mahkemeye sundu. Polis memuru Şaban Gökpunar’a ilişkin darp delili raporda yer almazken, Hüseyin Engin olduğu sanılan şahsın Beşik Otel güvenlik kamera kayıtlarının kapatılması talimatını verdiği anların görüntüleri ve Engin’in sözleri rapora girdi.

Fırın kayıtları kesin olarak silinmiş

Harman Ekmek Fırınından alınan güvenlik kaydıyla birlikte kullanılan sabit diski inceleyen uzmanlar, cihazın 6 Haziran tarihinde iki defa, 21 ve 22 Haziran tarihlerindeyse birer defa format atılarak görüntülerin silindiğini kesin olarak tespit etti. 4 farklı açıdan görüntü alan Harman Ekmek Fırını güvenlik kayıtlarından CAM01 ve CAM04 isimli kanalların “olaya karıştığı değerlendirilen şahısların eşkâl tespiti ile ilgili gerekli detayları elde edebilmek için uygun konum ve açıda olduğu” anlaşıldı. Dış mekânı gösteren CAM03 kanalınınsa dükkânın önünde gerçekleşen 2 ayrı darp olayını kaydettiği görüldü. 

Kamera üç defa durmuş

Beşik Otele ait güvenlik kayıtlarına format atıldığına ilişkin herhangi bir ize rastlamayan uzmanlar, otelin güvenlik kamera sistemin iki defa kapatıldığını belirlediler. Sabit diskler üzerinde inceleme yapan TÜBİTAK BİLGEM uzmanları, Ali İsmail Korkmaz’ın Sanayi Sokakta darp edildiği sıralarda sistemin iki defa kapatıldığını gördü. Saat 00.00 ile 01.00 arasındaki kayıtları saklaması gereken dosyanın, sistemin kapatılmasından ötürü 00.16:42’de kapatıldığını tespit eden uzmanlar, 74 saniye sonra saat 00.17:56’da sistemin tekrar açıldığını belirledi. Rapora göre sistem bir dakika geçmeden yeniden kapatıldı. Saat 00.18:28’de kapatılan kayıt sistemi, 20 dakika 33 saniye boyunca kapalı kaldı. Güvenlik kameraları saat 00.39:01’den sonra normal akışlarında çalışmaya devam etti. Otelin güvenlik kamera sistemi ertesi gün 17.39:04 ila 19.21:03 arasında da kayıt yapmadı. Raporda bu kesintilerin “Kayıt cihazının kullanıcı tarafından kapatılması” veya “Kayıt cihazının enerji kesintisi sebebiyle kapanması” yüzünden olabileceğine değinildi.

‘Kaydı kapatın!’

Uzmanlar Beşik Otel güvenlik kayıtlarının “durduğu” anları da inceledi. Güvenlik sisteminin ilk defa kesintiye uğradığı 00.16:42’den 10 saniye önce elinde cop tutan bir şahsın otele girerek, “Kameralar kayıt yapıyor mu?” diye sorduğu, otel çalışanlarından “Kameralar kayıt yapıyor efendim” cevabını alınca “Onlara kapatabilirsiniz” dediği rapora geçti. Rapora göre çalışanlar, “Kapatalım mı?” diye teyit istedi. Coplu şahıs önce “Kapatabilirsiniz kapat” dedi, sonra da “Hatta daha önceki saate gel, 10 dakika öncesine” sözlerini sarf etti. Rapora göre görüntü kaydı bu ifadeler üzerine son buldu. TÜBİTAK BİLGEM uzmanları, görüntü kayıtlarından “Kameraları kapatın” talimatı veren kişiyi netleştirdi. Bu kişinin davanın sanıklarından polis memuru Hüseyin Engin olduğu sanılıyor.

Kameralar arasındaki zaman farkını TÜBİTAK da gördü

BirGün’ün daha önce tespit ettiği detayı fark eden uzmanlar, Beşik Otelin önünden, otel kayıtlarına göre 00.16:40’ta geçen açık renkli hafif ticari aracın Harman Ekmek Fırını kayıtlarında 23.58:44’te göründüğünü tespit etti. Görüntüler arasındaki diğer paralellikleri de inceleyen uzmanlar, iki güvenlik kamera sistemi “arasında yaklaşık olarak 18 dakika 10 saniyelik bir zaman farkı olduğunu” tespit etti. Uzmanlar bu tespitlerinin ardından kayıp 74 saniyeye yeniden dikkati çekti. 

‘Kayıp 74 saniyede Ali İsmail olmalıydı’

Ali İsmail Korkmaz’ın Harman Ekmek Fırını önünde darp edilmesinin ardından yeniden Beşik Otel yönüne doğru koştuğunu ve otel önünden geçtiği anlardaki görüntülerin sistemin kayıt yapmaması sebebiyle eksik olduğunu belirten uzmanlar, “Beşik Otel kayıt cihazlarının 00.16:42 ila 00.17:56 saatleri ve 00.18:28 ila 00.39:00 saatleri arasında görüntü kaydı yapmamış olması sebebiyle 00.17:30 civarında otelin önünden geçmiş olabileceği değerlendirilen darp edilen şahsın [Ali İsmail Korkmaz]görüntüleri, Beşik Otelin kamera kayıtlarında bulunamamıştır” ifadelerini kullandı. Görüntü kaydındaki kayıp 74 saniye öncesinde davanın sanıklarından polis memuru Şaban Gökpunar ile tanık polis memuru Selçuk Bal oldukları sanılan şahıslar bir başka üniversite öğrencisi Doğukan Bilir’i darp ederken görülüyorlar.

Görüntülerdeki Ali İsmail 

Olay sonrasında başka bir noktada görüntülenen Ali İsmail Korkmaz’ın diğer görüntülerini de inceleyen TÜBİTAK, Beşik Otel ve Harman Ekmek Fırını görüntülerinde darp edilen şahsın Ali İsmail Korkmaz olduğu yönünde kanaat bildirdi. Raporda, “00.15:40 ve 00.15:41’de görüntülenen iki şahıs ile olay yerine yakın işyerlerinden Tekno Market kamerasında görüntülenen iki şahıs arasında benzerlikler olduğu değerlendirilmiştir” ifadeleri yer aldı. Raporda Ali İsmail’in hem Harman Ekmek Fırını hem de Beşik Otel kayıtlarında farklı zamanlarda darp edilirken görüldüğü belirtildi.